گروه جوان و فرهنگ رادیو جوان

معرفي سالن‌هاي ميزبان جشنواره‌ی موسيقي فجر

اجراي ارکستر سمفونيک در بيست وپنجمين جشنواره موسيقي فجر

11 سالن در بيست‌و پنجمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر ميزبان گروه‌هاي موسيقي از سراسر کشور مي‌شود. تالاروزارت کشور،سالن همايش‌هاي برج ميلاد،فرهنگسراي نياوران، تالار وحدت، سالن انديشه، سالن سوره و ... از جمله سالن‌هايي است که در اين دوره از جشنواره ميزبان گروه‌هاي حاضر در جشنواره مي‌شوند.

از ديگر سالن‌هاي بيست و پنجمين جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر مي‌توان به ارسباران، پرديس ملت،سالن رودکي،خانه هنرمندان و تالار شهيد سليماني اشاره کرد.

براساس اين گزارش،جشنواره امسال در مقايسه با سال گذشته در سطح گسترده‌تري برگزار مي‌شود؛ به گونه‌اي که با افزايش سه سالن، در مجموع بيش از 8500 صندلي به صورت روزانه ميزبان مخاطبان اين دوره از جشنواره بين‌المللي موسيقي فجر خواهد بود.

اين گزارش مي‌افزايد: گستردگي سالن‌هاي اين دوره از جشنواره به گونه‌اي برنامه‌ريزي شده كه در شمالي‌ترين نقطه تهران (فرهنگسراي نياوران) و جنوبي ترين (تالار شهيد سليماني واقع در منطقه 18 شهرداري تهران) براي اين رويداد مهم ،سالن تدارک ديده شده است.

همچنین اعلام شده است که ارکسترسمفونيک تهران در تاريخ 7 و 11 اسفند ماه با دو اجراي متفاوت در جشنواره موسيقي فجر شرکت مي کند.

در شب نخست، قطعات "يک سمفوني در يک بخش" از مصطفي کمال پورتراب، قسمت دوم از پوئم سمفونيک "آب" به آهنگسازي محمد سرير و قطعه "ايران زمين" از ساخته هاي حسن رياحي اجرا مي شود.در قسمت دوم نيز قطعه اي از آنتوني دورژاک آهنگساز چکسلواکي توسط اين ارکستر اجرا خواهد شد.در اجراي دوم که در تاريخ 11 اسفند ماه برگزار مي شود، نيز قطعه "صلح و دوستي" در چهار قسمت توسط ارکستر سمفوني تهران به روي صحنه خواهد رفت.

بيست وپنجمين جشنواره بين المللي موسيقي فجر از 7 تا 13 اسفند ماه در تهران برگزار مي شود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن 1388ساعت 2:28  توسط اعضای گروه  | 

برنامه های گروه جوان و فرهنگ شبکه رادیویی جوان در این روز ها

22/11/88


این هفته در الفبای جوانی پنج شنبه ها  می شنویید

در ایستگاه فرهنگ و ادب همراه بارضا اسلامی بررسی شعر پس از انقلاب

در ایستگاه سینما همراه با احسان رحیم زاده و آقای گلبهار به موضوع سینما انقلاب

و

در ایستگاه تاریخ همراه با کارشناس تاریخ برنامه استاد ابوحمزه به تاریخ انقلاب می پردازیم

*************************

همنشین آسمان

    ویژه برنامۀ «همنشین آسمان» کاری است ویژۀ سالروز رحلت حضرت رسول اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) که به همت گروه جوان و فرهنگ رادیو جوان به روی آنتن می‌رود.

این برنامه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که عبارتند از:

بررسی و تحلیل تولیدات تلویزیونی و سینمایی در این حوزه ، تولیدات موسیقی ، تولیدات نمایشی در آن حوزه و آثار ادبی منتشر شده در این زمینه و...  گفتنی است ویژه برنامۀ «همنشین آسمان» به گویندگی هستی‌دخت توکل، سردبیری شهاب نادری مقدم و تهیه‌کنندگی طیبه شیخ‌زاده روز شنبه 24/11/88 از ساعت 30/14-30/12 به روی آنتن می‌رود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و یکم بهمن 1388ساعت 2:26  توسط اعضای گروه  | 

پوستر بیست و پنجمین جشنواره موسیقی فجر

جدیدترین خبرهای موسیقی فجر را اینجا بخوانید

به زودی!...

+ نوشته شده در  دوشنبه نوزدهم بهمن 1388ساعت 12:47  توسط اعضای گروه  | 

...و بالاخره جشنواره فیلم فجر تمام شد!

...و بالاخره جشنواره فیلم فجر تمام شد!

و بالاخره جشنواره ای که همه اهالی رسانه منتظر بودند تا هر چه زودتر تمام شود ، با معرفی اسامی برگزیدگانش به کار خود پایان داد...

اسامی برگزیدگان جشنواره فیلم فجر

مراسم اختتامیه بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر در حالی چهارشنبه شب در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد که خبرنگاران امکان حضور در این مراسم را پیدا نکردند.

روابط عمومی جشنواره فیلم فجر اسامی برگزیدگان جشنواره را به این شرح اعلام کرد:

پویانمایی: سیمرغ بلورین بخش مسابقه آثار پویانمایی به «شهر خاموش» ساخته امیر مهران، دیپلم افتخار این بخش به اثر «نوازنده» ساخته کیانوش عابدی اهدا شد.

چشم واقعیت: سیمرغ بلورین بهترین مستند بلند به فیما امامی و رضا دریانوش کارگردانان فیلم «جای خالی آقا یا خانم «ب»، سیمرغ بلورین بهترین مستند کوتاه و نیمه بلند به رضا فرهمند کارگردان فیلم «اتاق صعود»، دیپلم افتخار این بخش به فتح‌اله امیری کارگردان فیلم «زندگی در کسوف»، دیپلم افتخار دیگر این بخش به سیدحامد نوبری کارگردان فیلم «فقط کمی نور» اهدا شد.

آثار ویدئویی: در بخش مسابقه آثار ویدئویی بلند دو دیپلم افتخار به احسان عبدی‌پور کارگردان فیلم «افسانه 98» و امین فرج‌پور نویسنده فیلمنامه «دویدن در میان ابرها» اهداء شد. در بخش مسابقه آثار ویدئویی کوتاه نیز یک سیمرغ بلورین به فرشید اخلاقی‌پور کارگردان فیلم «تالار عروسی بوف کور» اهداء شد و یک دیپلم افتخار به طوفان نهان قدرتی نویسنده و کارگردان فیلم «ترانه‌ای برای لوبا» اختصاص یافت.

فیلم های اول و دوم: دیپلم افتخار بهترین نویسنده به جلیل سامان برای فیلم «زندگی»، دیپلم افتخار بهترین نویسنده به احمد کاوری و داود امیریان برای فیلم «نفوذی»، دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری به تورج اصلانی برای فیلمهای «زمزمه با باد» و «بدرود بغداد»، دیپلم افتخار بازیگر نقش اول به رضا خدادبیگی برای فیلم «زندگی» اهدا شد.

همچنین در بخش بهترین کارگردانی یک دیپلم افتخار به احمد کاوری و مهدی فیوضی برای فیلم «نفوذی» اهداء شد و سیمرغ بلورین این بخش از جشنواره به بهرام توکلی کارگردان فیلم «پرسه در مه» رسید.

در ادامه جایزه ویژه هیات داوران به فیلم «زندگی» به تهیه‌کنندگی همایون رضا عطاردی اهداء شد و دبیرخانه جشنواره از فیلم «راز دشت تاران» به کارگردانی هاتف علیمردانی و محمد لطفعلی به خاطر بهره‌گیری خاص از جلوه‌های ویژه اهداء کرد. همچنین سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول و دوم به فیلم «نفوذی» به تهیه‌کنندگی جمال شورجه و حسن علیمردانی اختصاص یافت.

چهره‌پردازی و جلوه‌های ویژه و طراحی لباس و صحنه: سیمرغ بلورین بهترین چهره پردازی به سعید ملکان برای فیلم «ملک سلیمان»، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه میدانی به محسن روزبهانی برای فیلم «شب‌واقعه»، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای به هدیش بیگدلی شاملو برای فیلم «هفت دقیقه تا پاییز» و سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای به لئولو برای فیلم «ملک سلیمان»، سیمرغ بلورین بهترین طراحی لباس و صحنه به عباس بلوندی برای فیلم «شب واقعه» اهدا شد.

صدای فیلم و موسیقی: سیمرغ بلورین بهترین صدابرداری به وحید مقدسی برای فیلم «بیداری رویاها»، سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به سیدعلیرضا علیدی برای فیلم «آل»، سیمرغ بلورین بهترین صداگذاری به «کیسون چانگ» برای فیلم «ملک سلیمان»، دو سیمرغ بلورین بخش موسیقی به ترتیب به بهزاد عبدی برای فیلم «آل» و چان کونگ وین برای فیلم «ملک سلیمان» اهدا شد.

بازیگران نقش مکمل و تدوین: سیمرغ بلورین بهترین بازیگر بخش مکمل مرد به مهدی فقیه برای فیلم «ملک سلیمان»، سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن به شیرین یزدان‌بخش برای بازی در فیلم «لطفاً مزاحم نشوید»، سیمرغ بلورین بهترین تدوین به حسین غضنفری برای فیلم «شب‌واقعه» و سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری به حسن کریمی برای فیلم «به‌رنگ ارغوان» اهدا شد.

بازیگران نقش اول مرد و زن و فیلمبرداری: دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد به هدایت هاشمی برای فیلم «لطفا مزاحم نشوید» و سیمرغ بلورین این بخش به محسن طنابنده برای بازی در دو فیلم «سنگ اول» و «هفت دقیقه تا پاییز»، دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن به مریلا زارعی برای فیلم «کیفر» و سیمرغ بلورین این بخش به نگار جواهریان برای فیلم «طلا و مس» اهداء شد.

فیلمنامه: سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه اقتباسی به مصطفی رستگاری برای فیلم «چهل سالگی» و سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه به همایون شهنواز و شهرام اسدی برای فیلم «شب واقعه» اهدا شد.

کارگردانی: ابراهیم حاتمی‌کیا سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی را دریافت کرد و در این بخش به علیرضا امینی، همایون اسعدیان، علیرضا رییسیان دیپلم افتخار اهدا شد.

فیلم: فیلم «به رنگ ارغوان» به تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره را گرفت.

نگاه ملی: سیمرغ زرین بهترین فیلم از نگاه ملی (ایرانی اسلامی) به فیلم «عصر روز دهم» به تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی اهداء شد. پلاک زرین این بخش نیز به فیلم «ملک سلیمان» به کارگردانی شهریار بحرانی اهداء شد.

جایزه مردمی: سیمرغ مردمی به فیلم «به رنگ ارغوان» اهدا شد.حواشی مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجرست و هشتمین جشنواره فیلم فجر در حالی به کار خود پایان داد که اعتراض خبرنگاران نسبت به برخورد غیرحرفه‌ای با آنها و حاضر نشدن دو داور مهمترین حواشی این برنامه بود.

مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر به دلیل اختصاص نیافتن جایگاهی ویژه به خبرنگاران با حواشی بسیار آغاز شد. خبرنگاران در اعتراض به برخورد غیرحرفه‌ای با آنان در راهروی سالن همایش‌های برج میلاد تجمع کردند و نارضایتی خود را به وضعیت موجود نشان دادند.

دقایقی بعد از تجمع خبرنگاران یکی از مسئولان ستاد برگزاری جشنواره در کنار آنان حاضر شد و اعلام کرد می‌توانند برنامه را از طریق تلویزیون موجود در راهرو پوشش دهند. این شیوه برخورد با خبرنگاران اعتراض مجدد آنان را به همراه داشت.

در حالی که بیش از 30 دقیقه از آغاز تجمع خبرنگاران می‌گذشت، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره در کنار آنان حاضر شد و اعلام کرد مسئولیتی در این زمینه برعهده ندارد اما از خبرنگاران عذرخواهی می‌کند. او وعده داد در کنار خبرنگاران باقی خواهد ماند، اما حضور او حتی یک دقیقه هم ادامه نداشت.

حبیب ایل‌بیگی، مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، به خبرنگاران پیوست و تاکید کرد او به هیچ عنوان در بی‌نظمی صورت گرفته نقشی ندارد.

در کنار حاشیه حاضر نشدن خبرنگاران در سالن، حاشیه دیگری هم در جریان برگزاری مراسم اختتامیه رخ داد و از میان شش داور جشنواره دو نفر غایب شدند. مسعود جعفری‌جوزانی و اسفندیار شهیدی داورانی بودند که در این مراسم حضور نیافتند. این برنامه حدود ساعت 22 چهارشنبه 14 بهمن‌ماه به کار خود پایان داد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه پانزدهم بهمن 1388ساعت 15:16  توسط اعضای گروه  | 

یک مسابقه - یک انتحاب

تمام آنچه که در پایین کپی پیست کرده ایم را می توانستید خیلی راحت در هر خبر گزاری و سایتی پیدا کنید و اما هدف ما از گذاشتن اسامی نامزدهای مسابقه سينماي ايران جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر چیزی نبود جز یک مسابقه !

شما چه فکر می کنید ؟!
حدستان چیست ؟
گروه جوان و فرهنگ حلقه وب باشگاه رادیویی جوان به همکاری گروه آزاد باشگاه رادیو جوان تقدیم می کند :
شما می توانید با انتخاب یک فیلم - یک بازیگر نقش اول مرد - یک بازیگر نقش اول زن - یک بازیگر نقش مکمل مرد و یک بازیگر نقش مکمل زن در این مسابقه شرکت کنید!

جوایز در نظر گرفته شده :

نفر اول : سری کامل بلیط های جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر !
نفر دوم : سری کامل بلیط های جشنواره بیست و ششم فیلم فجر !
نفر سوم : سری کامل بلیط های جشنواره بیست و پنجم فیلم فجر !

برای راحتی کار شما دوستان عزیز ، در لیست زیر ، کاندیداهای بهترین فیلم ، کاندیداهای بهترین بازیگر نقش اول مرد ، کاندیداهای بهترین بازیگر نقش اول زن ، کاندیداهای بهترین مکمل مرد  و کاندیداهای بهترین مکمل زن با رنگ سبز مشخص شده است:

سینمای ما - اسامي نامزدهاي مسابقه سينماي ايران جشنواره بيست و هشتم فيلم فجر اعلام شد. اسامي نامزدهاي بخشهاي مختلف سينماي ايران به شرح زير اعلام شد:

نامزدهاي بهترين چهره پردازي
1- به رنگ ارغوان
2- طلا و مس
3- ملك سليمان
4- ناسپاس
5- نفوذي

نامزدهاي بهترين جلوه هاي ويژه ميداني:
1- شب واقعه
2- شكارچي شنبه
3- عصر روز دهم
4- ناسپاس

نامزدهاي بهترين جلوه هاي ويژه رايانه اي:
1- شب واقعه
2- عصر روز دهم
3- ملك سليمان
4- ناسپاس
5- هفت دقيقه تا پاييز

نامزدهاي بهترين طراحي صحنه و لباس:
1- شب واقعه
2- شكارچي شنبه
3- ملك سليمان
4- ناسپاس
5- نفوذي
6- هفت دقيقه تا پاييز

نامزدهاي بهترين صدا:
1- آل
2- آناهيتا
3- بيداري روياها
4- شب واقعه
5- ملك سليمان

نامزدهاي بهترين موسيقي:
1- آل (بهزاد عبدي)
2- آناهيتا (ستار اوركي)
3- پرسه در مه (حامد ثبات)
4- طلا و مس (آريا عظيمي نژاد)
5- ملك سليمان (چان كونگ وينگ)

نامزدهاي بهترين نقش مكمل مرد:
1- حامد بهداد (هفت دقيقه تا پاييز)
2- كورش تهامي (به رنگ ارغوان)
3- امير جعفري (كيفر)
4- مهدي فقيه (ملك سليمان)
5- جمشيد هاشم پور (كيفر)

نامزدهاي بهترين نقش مكمل زن:
1- مهناز افشار (تسويه حساب)
2- آزيتا حاجيان ( كيميا و خاك)
3- سليمه رنگ زن (عصر روز دهم)
4- آناهيتا نعمتي (آل)
5- شيرين يزدان بخش (لطفاً مزاحم نشويد)

نامزدهاي بهترين تدوين:
1- سنگ اول (بهرام دهقاني)
2- شب واقعه (حسين غضنفري)
3- طلا و مس ( بهرام دهقاني)
4- لطفاً مزاحم نشويد (سپيده عبدالوهاب)
5- هفت دقيقه تا پاييز (هايده صفي ياري)

نامزدهاي بهترين فيلمبرداري:
1- آل ( فرشاد محمدي)
2- به رنگ ارغوان (حسن كريمي)
3- تسويه حساب (عليرضا زرين دست)
4- شب واقعه (امير كريمي)
5- ملك سليمان (حميد خضوعي ابيانه)

نامزدهاي بهترين نقش اول مرد
1- امين حيايي ( بيداري روياها)
2- محسن طنابنده ( سنگ اول)
3- حميد فرخ نژاد (شب واقعه)
4- محمدرضا فروتن (چهل سالگي)
5- هدايت هاشمي (لطفا مزاحم نشويد)
6- محسن طنابنده (هفت دقيقه تا پاييز)

نامزدهاي بهترين نقش اول زن:
1- هديه تهراني (هفت دقيقه تا پاييز)
2- نگار جواهريان ( طلا ومس)
3- ليلا حاتمي (چهل سالگي)
4- مريلا زارعي (كيفر)
5- لادن مستوفي (تسويه حساب)

نامزدهاي بهترين فيلمنامه:
1- به رنگ ارغوان (ابراهيم حاتمي كيا)
2- چهل سالگي (مصطفي رستگاري)
3- شب واقعه (همايون شهنواز، شهرام اسدي)
4- طلا و مس (حامد محمدي)
5- نفوذي (احمد كاوري، داود اميريان)

نامزدهاي بهترين كارگرداني:
1- به رنگ ارغوان (ابراهيم حاتمي كيا)
2- چهل سالگي ( عليرضا رئيسيان)
3- شب واقعه (شهرام اسدي)
4- طلا و مس ( همايون اسعديان)
5- ملك سليمان (شهريار بحراني)
6- هفت دقيقه تا پاييز ( عليرضا اميني)

نامزدهاي بهترين فيلم:
1- به رنگ ارغوان
2- چهل سالگي
3- شب واقعه
4- طلا و مس
5- ملك سليمان
6- هفت دقيقه تا پاييز

پ ن : اگر ما جای شما بودیم در همین لحظه بدون هیچ چشم داشتی به جویز ارزنده ی ! جشنواره ارزنده تر ! فیلم فجر در این مسابقه شرکت می کردیم ! شما چه طور ؟
+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم بهمن 1388ساعت 1:28  توسط اعضای گروه  | 

سکانس نهم و پایان بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر

بخش بين‌المللي جشنواره فيلم فجر با اهداي 13 سيمرغ بلورين و جوايز مختلف اين بخش، به كار خود پايان داد.

به گزارش خبرگزاري فارس، اين مراسم از ساعت 19:20 با حضور ميهمانان خارجي و جمعي از هنرمندان سينما در سالن اصلي مركز همايش‌هاي برج ميلاد، با تلاوت قرآن كريم و پخش سرود جمهوري اسلامي ايران آغاز شد.
جواد شمقدري معاون امور سينمايي و سمعي و بصري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مهدي مسعودشاهي دبير جشنواره، دكتر مصطفوي رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عليرضا سجادپور مديركل اداره نظارت ارزشيابي، سيداحمد ميرعلائي مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، حسن نجاريان قائم مقام بنياد سينمايي فارابي به همراه داوران بخش‌هاي بين‌الملل جشنواره اعم از جام جهان نما، جلوه گاه شرق و در جستجوي حقيقت و عدالت و ميهمانان بازار فيلم و ده نفر از سفراي كشورهاي عضو اتحاديه اكو در اين مراسم حضور داشتند.
در ابتداي مراسم، با پخش تيزر جشنواره، قطار جشنواره بصورت نمادين در مراسم اختتاميه بخش بين‌الملل به حركت درآمد و با مرور فيلم‌هاي مهم سالهاي گذشته جشنواره در ايستگاه بيست و هشتم متوقف شد و مسافراني را با خود به همراه آورد.
يكي از اين مسافران، "سودابه آقاجانيان " مجري مراسم بود.
وي ضمن خوشامد گويي به مخاطبان به ذكر ويژگي‌هاي تاثيرگذار هنر سينما پرداخت.
آقاجانيان با اشاره به ايام پيروزي انقلاب اسلامي و ورود امام خميني (ره) افزود: اميدوارم جشنواره فيلم فجر رضايت مخاطبان را برآورده كرده باشد.
در ادامه مراسم مهدي مسعودشاهي دبير جشنواره با اين قطعه شعر صحبت‌هاي خود را آغاز كرد: سلامي چو بوي خوش آشنايي/بدان ديدة مردم روشنايي
وي افزود: 28 جشنواره، 28 اختتاميه، 28 تجربه همدلي. همراهي، با هم بودن، با هم نفس كشيدن.
مگر نفرمود: حُسنت به اتفاق مَلاحت جهان گرفت/آري به اتفاق جهان مي‌توان گرفت
در آستانه اربعين سالار شهيدان جهاني‌ترين انديشه‌اي هستيم كه مي‌تواند الهام بخش همه آزادي‌خواهان و عدالت دوستان جهان قرار گيرد و مي‌تواند زمزمه همه دلهاي عاشق قرار گيرد كه فرمود: كونوا احراراً.
مسعودشاهي در پايان گفت: خير مقدم عرض مي‌كنم خدمت همه ميهمانان عزيز خصوصاً ميهمانان گرانقدر از كشورهاي جهان كه در اين مجلس حضور دارند، و گرمابخش جشن بزرگ خانوادة سينماي ايران گرديدند اميدوارم كه در ايران عزيز بر آنان خوش‌ بگذرد.
دست همه كساني كه در برپايي جشنواره بين‌المللي فيلم فجر اين بنده حقير را ياري دادند مي‌فشارم و از خداي حسين(ع) برايشان عزت و سلامتي مسئلت دارم.
خدايا چنان كن سرانجام كار/تو خشنود باشي و ما رستگار
در ادامه مراسم كليپي در خصوص ويژگي هاي فرهنگي، ملي كشور پخش شد تا به استقبال بخش اهداي جوايز بين الملل برويم.
اجراي موسيقي زنده سنتي از ديگر بخش هاي مراسم اختتاميه است كه با طراحي هاي پشت صحنه و دكور از جذابيت خاصي براي مخاطبان برخوردار است.

* اهداي جوايز "سوپراستار " در داكا به جاي جايزه ققنوس
در ادامه مراسم پاياني بخش بين‌المللي جشنواره بيست وهشتم، امير اسفندياري مدير امور بين الملل جشنواره به روي صحنه آمد و توضيح داد: سه جايزه راه فيروزه، بيرق طلايي و ققنوس زرين جوايزي است كه سال گذشته تبليغات زيادي براي آن انجام داديم اما ققنوس زرين قرار بود با مشاركت مجمع مجالس آسيايي اهداء شود اما متاسفانه اين دوستان نتوانستند در اهداء اين جايزه ما را ياري كنند.
وي در ادامه از احمدجمال مصطفي دبير جشنواره داكا و تهمينه ميلاني كارگردان سينماي ايران براي اهداء جوايز دعوت بعمل آورد.
در اين بخش جايزه جشنواره داكا كه قبلا اهداء شده بود توسط دبير اين جشنواره به بازيگر نوجوان فيلم سوپر استار (فتانه ملك محمدي) و فيلمبردار اين فيلم (عليرضا زرين دست) اهداء شد.
به گزارش خبرگزاري فارس، در اين مراسم مراسم هيات انتخاب بخش مسابقه بين الملل شامل: امير اسفندياري، دكتر حسن عباسي، محمدرضا اسلاملو، مجيد شاه حسيني، جهانگير الماسي معرفي شدند و با تشويق مخاطبان روبرو شدند.

* جايزه راه فيروزه براي سه فيلم
جايزه راه فيروزه با حضور دكتر مصطفوي رئيس سازمان فرهنگ و ارتباطات، دكتر ابطحي و سفير آذربايجان و معاون سازمان اكو به فيلم تسبيح اشتباهي به كارگرداني محمود فاضل كاسكن از تركيه اهداء شد. وي در سالن حضور داشت و جايزه خود را دريافت كرد.
جايزه بعدي اكو به فيلم نيمروز راستين ساخته نصير سعيدف از كشور تاجيكستان اهداء شد. وي در سالن حضور داشت و جايزه خود را دريافت كرد.
جايزه سوم اكو به فيلم بدرود گلساري ساخته آرداك امير كولوف از كشور قزاقستان اهداء شد.
جوايز نقدي اين بخش طي مراسم ويژه اي به برگزيدگان اهداء خواهد شد.
ابطحي قائم مقام سازمان اكو در ادامه مراسم به روي صحنه آمد و در سخنراني خود ضمن اشاره به مشاهير ادب و فرهنگ اين سرزمين، افزود: امروز ما افتخار داريم كه همچنان مخاطب آن انديشمندان هستيم و در اين جغرافياي وسيع كه اكو ناميده مي شود هنوز به هويت فرهنگ و تمدن خود مي باليم.
امروز فرزندان اين سرزمين با استفاده از هنر تصوير مي كوشند بخشي از انديشه مشاهير هنر و ادب اين سرزمين را نمايش دهند.
در بخش اكو 17 فيلم از كشورهاي عضو اكو ارائه شد و داوري شد. خوشحاليم در اين جشنواره كه آغازيست براي جريان سازي فرهنگي در كشور به خوبي برگزار شد.
وي در ادامه از برگزار كنندگان جشنواره و معاون سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تشكر كرد. سلام رئيس موسسه فرهنگي اقتصادي اكو را به اين جمع عزيز از هنرمندان كشور تقديم مي‌كنم.

* جايزه بيرق طلايي براي "ملك سليمان "
جايزه مصطفي عقاد به عنوان بيرق طلايي با حضور بهمن حبشي مدير دفتر جشنواره هاي معاونت سينمايي و احمد ميرعلائي مديرعامل بنياد سينمايي فارابي به فيلم ملك سليمان ساخته شهريار بحرامي اهداء شد.
شهريار بحراني در اين مراسم گفت: چقدر خوشحالم كه نشان ويژه مصطفي عقاد را دريافت كردم براي فيلمي كه حاصل تلاش بيش از هزار و دويست هنرمند است كه من به نمايندگي از آنها اين جايزه را دريافت كردم.

* جايزه راه انبياء براي "طلا و مس "
در ادامه مراسم جايزه راه انبياء با حضور جليل عرفان منش داور ايراني و مارگاريت ايوانويچ و جيمز مك كان داوران خارجي اين بخش به فيلم طلا و مس ساخته همايون اسعديان به خاطر آشكار ساختن باورهاي عميق ديني و تجلي آن در جامعه اهداء شد.
يكي از بازيگران اين فيلم در سالن نمايش حضور داشت و جايزه راه انبياء را دريافت كرد. وي گفت: تهيه كننده و كارگردان فيلم به دليل سفر به مشهد مقدس نتوانستند در اين مراسم حضور يابند.

* جوايز بخش جلوه گاه شرق - مسابقه سينماي آسيا
در ادامه مراسم جوايز بخش جلوه گاه شرق - مسابقه سينماي آسيا به برگزيدگان اهداء شد.
هيات داوران اين بخش از جشنواره شامل: رامش سيپي از كشور هند، خامس مرادوف از آذربايجان، ريري رضا از اندونزي و علي معلم از ايران. جوايز خود را به شرح زير اهداء كردند:
تقدير هيات داوران از فيلم جرمال ساخته راوي بهارواني از كشور اندونزي. فيلمنامه نويس فيلم جرمال اين جايزه را دريافت كرد.
جايزه ويژه هيات داوران فيلم بدرود گلساري ساخته آرداك امر كولوف از كشور قزاقستان. نماينده كشور اندونزي جايزه را دريافت كرد.
سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به كائو بائوپينك براي فيلم معادله عشق و مرگ از كشور چين.
سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني به ناصر سعيدوف براي فيلم نيمروز راستين از كشور تاجيكستان.
سيمرغ بلورين بهترين فيلم به فيلم نيمروز راستين به تهيه كنندگي رستمي جوني از كشور تاجيكستان.
سعيدوف با حضور بر روي صحنه جوايز خود را دريافت كرد.

* جوايز بخش در جستجوي حقيقت و عدالت
در ادامه مراسم جوايز بخش در جستجوي حقيقت و عدالت به برگزيدگان اهداء شد.
احمدرضا معتمدي، احسان قابيل، ايزابل پيسانو، نوآم كليمن جوايز خود را به برگزيدگان به اين شرح اعلام كردند.
معتمدي گفت: جايزه بهترين فيلمنامه براي گسترش درخشان پيرنگ داستاني به شيوه اي ميني مال به فيلم توماس ساخته ميكا سويني از فنلاند اهداء مي شود.
سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به فيلم بينش ساخته مارگارت فون تروتا از آلمان
سيمرغ بلورين ويژه هيات داوران براي ارائه كمدي فلسفي متقاعد كننده درباره امكان روابط بشري به فيلم تبعيدي در ماه ساخته لي هي جون از كره جنوبي اهداء شد.
سيمرغ بلورين بهترين فيلم براي تصوير ترغيب كننده مردي تنها كه هر روز معجزه مي كند به فيلم نامه هايي به پدر يعقوب ساخته كلاس هارو از كشور فنلاند.
معتمدي ادامه داد: اميدواريم فرصتي براي نمايش اين آثار در جستجوي حقيقت فراهم شود.

* برندگان بخش جام‌جهان نما
در ادامه مراسم داوران بخش جام جهان نما - مسابقه سينماي بين‌الملل به روي صحنه آمدند و جوايز خود را به اين شرح اعلام كردند:
جايزه بهترين انيميشن كوتاه به فيلمهاي مرد جوان و خياط حيله گر ساخته راشين خيريه و گرگ و ميش ساخته محمدعلي سليمان زاده از ايران.
سيمرغ بلورين بهترين فيلم كوتاه داستاني به فيلم باغ احمد به كارگرداني آرون ويلسن از استراليا. ويلسن به روي صحنه آمد و جايزه خود را دريافت كرد.
سيمرغ بلورين بهترين دستاور فني و هنري به فيلم رنج به كارگرداني جمال سان به خاطر كارگرداني فيلمبرداري و مديريت هنري از كشور تركيه.
سيمرغ بلورين بهترين بازيگر به ولاديمير ايلين براي فيلم اتاق شماره 6 از كشور روسيه.
سيمرغ بلورين بهترين فيلمنامه به ابراهيم حاتمي كيا براي فيلم به رنگ ارغوان.
حاتمي كيا جايزه خود را از هيات داوران اين بخش دريافت كرد.
حاتمي كيا در هنگام دريافت جايزه خود گفت: من تشكر مي كنم از داوران محترم، وزن اين سيمرغ پنج سال طول كشيد.
فرصت نمايش اين فيلم را عزيزمان آقاي شمقدري ايجاد كرد و من از ايشان تشكر مي‌كنم. نگرش و تلقي من و شمقدري نسبت به اين فيلم يكسان بود.
سيمرغ بلورين بهترين كارگرداني به آدريان بي ني يس به خاطر فيلم غول به تهيه كنندگي مشترك اروگوئه، آلمان، آرژانتين و اسپانيا اهداء شد.
سيمرغ بلورين ويژه هيات داوران نيز به فيلم جهان گسترده در رستگاري در خم كوچه است به كارگرداني استپان كوماندارف به تهيه كنندگي مشترك بلغارستان، آلمان، اسلووني و مجارستان اهداء شد.
در پايان نيز سيمرغ بلورين بهترين فيلم به فيلم اتاق شماره 6 به تهيه كنندگي كارن شاخنازاروف از كشور روسيه اهداء شد.

* بخش مردمي
در ادامه مراسم سيمرغ بلورين ويژه تماشاگران بخش بين الملل جشنواره اهداء شد.
به گزارش روابط عمومي جشنواره، مهدي مسعودشاهي دبير جشنواره اين سيمرغ را به عصر روز دهم به كارگرداني مجتبي راعي و به تهيه كنندگي منوچهر محمدي اهداء كرد.
حسن نجاريان قائم مقام بنياد سينمايي فارابي نيز در هنگام اهداء اين جايزه حضور داشت و گفت: من اين جايزه را به احترام كساني كه اين فيلم را كار كرده‌اند، دريافت مي‌كنم اما (با شوخي) اين جايزه را به راعي نمي‌دهم!
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم بهمن 1388ساعت 0:26  توسط اعضای گروه  | 

جشنواره فيلم فجر - سكانس هفتم و هشتم

نگاهی به فیلم زمهریر و حاشیه‌هایش

حتی اگر پابرهنه هم بشوی؛ دیگر فایده‌ای ندارد!

رضا صدیق

پر سر و صداترین و بی‌سابقه‌ترین جلسه‌ی مطبوعاتی  در طول کل سال‌های جشنواره فجر،  تا به امروز، متعلق به یکی از فیلم‌های پر حاشیه‌ی بیست و هشتمین دوره‌ی این جشنواره بود. فیلم "زمهریر"، ساخته‌ی علی رویین‌تن، فیلمی بی‌سر و ته، شلخته، سطحی، مبتذل، متزورانه، پر از ریا، شعاری، تقلیدی، پرمدعا و توخالی، پرمدعا، پر از دروغ، توهین‌آمیز و ضد سینمایی و ضد ارزشی. فیلمی که بدون شک و به جرعت، یکی از بدترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران است. فیلمی که نه ارزشی‌ست و نه سینمایی. حتی می‌توان "زمهریر" را نمونه‌ی بارز یک فیلم ضدارزشی و توهین‌آمیز به ارزش‌های دفاع مقدس دانست. به‌طوری که شاید اگر فیلم‌سازی با غرض می‌خواست فیلمی ضد ارزشی بسازد، نمی‌توانست به خوبی "زمهریر" موفق باشد و ارزش‌ها را به مورد توهین قرار بدهد. اما هدف این یادداشت نقد "زمهریر" نیست که این فیلم حتی ارزش قلم زدن و نقد شدن را هم ندارد. هدف این یادداشت بیان چند نکته‌ی مهم، به بهانه‌ی "زمهریر" است، هم خطاب به سازنده‌ی فیلم و هم در ارتباط با حاشیه‌ی فیلم.


1- جریان فیلم "زمهریر" از زمانی شروع شد که معاونت سینمایی اکرانش را مشکل‌دار توصیف کرد و علی رویین‌تن در برابر این تصمیم واکنش‌های جالبی نشان داد. از نامه‌ی شعاری و ساختگی عوامل فیلم، تا نامه‌ی خودش و مصاحبه‌ها و جریان‌سازی برای فیلم، و گفتن جمله‌ی معروفش که اگر فیلم نتوانست مخاطب را راضی کند، برای عذرخواهی، پابرهنه از سینما بیرون می‌آیم. از همین‌جا بود که توقع مخاطب – علی‌رغم این‌که بعید می‌دانست- بالا رفت و انتظار دیدن فیلم حداقل معمولی را داشت. دو ایراد از همین ابتدا باعث این وضع شد. یک این‌که چرا معاونت سینمایی، با موضع‌گیری‌اش باعث می‌شود تا موج ایجاد شود و موج‌سواران موج‌سواری کنند؟ چرا نمی‌گذارد اهالی سینما و منتقدان خودشان نظر بدهند که این فیلم ارزش دارد یا نه؟ آیا تجریه‌ و برخورد با "زمهریر" باعث می‌شود معاونت سینمایی به نظر منتقدان و اهالی سینما احترام بگذارد؟ و نکته‌ی دوم هم این‌که جناب رویین‌تن واقعن خودش فکر می‌کند فیلم خوبی ساخته؟ یعنی ایشان درکش از سینما این‌قدر کم‌ است؟ آیا واقعن اگر خودش مخاطب چنین فیلمی بود، چه برخوردی می‌کرد؟ چرا باید فیلم "صد سال به این سال‌ها" را توقیفی به‌نامیم و "زمهریر" را هم توقیفی؟ این ظلم در حق فیلم‌هایی از جنس "صد سال به این سال‌ها" و "سنتوری"ست. حتی توقیف این فیلم هم توهینی به جامعه‌ی سینمایی ایران است.


2- ساخته‌ی پیشین علی رویین‌تن، "دل‌شکسته" نوید فیلمی مثل "زمهریر" را می‌داد. از نوع نگاه و سلیقه‌ی آقای سازنده‌ی فیلم، می‌شد متوجه شد که این نگاه با این همه شعارهای دست‌چین شده و از قلم‌نیفتاده، با این‌همه تزویر و ریا و جانماز آب‌کشیدن، یا این همه گل‌درشتی و فضای توهین کننده به‌مخاطب، قرار است به کجا برسد. دو سال پیش وقتی در سینما صحرا، فیلم به نمایش درآمد، هیچ‌کس صدایش درنیامد. توی جلسه مطبوعاتی همان سال هم سازنده‌ی فیلم بغض کرد و گریه کرد و دم از شهدا و آرمان‌ها زد و با رفتارش به منتقدان توهین کرد. برخی به‌خاطر احترام به  "خسرو شکیبایی" سکوت کردند، برخی سوالات‌شان خوانده نشد، برخی بی‌اعتنا از کنار فیلم گذشتند و برخی دیگر به دفاع از فیلم برآمدند. موضوع این‌جاست که اگر همان سال، بعد از دیدن "دل‌شکسته" با سازنده‌ی فیلم چنین برخوردی می‌شد و زیر شلاق نقد منتقدان قرار می‌گرفت، هیچ‌گاه شاهد چنین "زمهریر" نبودیم. اگر به منتقدان اجازه داده شود و منتقدان فرای نگاه رفاقت و دوستی به یک اثر نگاه کنند و قلم و زبان‌شان بی‌پرده نقد کنند و نقاط ضعف را نمایان کنند، هیچ‌گاه خالق اثر به‌خودش اجازه نمی‌دهد که هرکاری که دلش می‌خواهد بکند و بعد به اسم اثر هنری به‌خورد مخاطب بدهد و خودش را حتی هنرمند و یا فیلم‌ساز بنامد! امسال هم فیلم‌های ضعیفی که نوید فیلم‌های ضعیف‌تر بعدی‌شان است، کم نیست و نبود. آیا باز هم باید "زمهریر" ببینیم تا صدای‌مان دربیاید که این چه فیلمی توهین‌آمیزی‌ست و این فیلم‌ساز چرا اصلن فیلم‌ می‌سازد؟

3- جریان سینمای جنگ ما به‌کدام سمت می‌رود؟ از "مهاجر"، "آژانس شیشه‌ای"، "سفر به چذابه"، "مزرعه‌ی پدری"، "دوئل" و... به کجا رسیده است؟ فیلم‌سازان دفاع‌مقدس می‌خواهند به‌کجا برسند و به چه‌قیمتی و اصلن هدف‌شان از ساخت فیلم دفاع مقدس چیست؟

 وقتی فیلمی مثل "اخراجی‌ها" مورد حمایت مسئولان قرار می‌گیرد، وقتی این اثر را جزو فیلم‌های برتر ژانر دفاع مقدس می‌نامند، وقتی این فیلم‌ها – به‌خاطر سهل‌الوصول بودن و طنزهای سریال‌های نود شبی- مورد استقبال عموم و توده‌ی جامعه قرار می‌گیرد، معلوم است که تهیه کنندگان و سازندگانی که دنبال مطرح شدن و کاسبی هستند، به این نوع سینما علاقه‌مند می‌شوند. معلوم است که "دوستت دارم لیلی" اخراجی‌های به "لب کارون" زمهریر می‌رسد! معلوم است ویالون زدن پشت جبهه‌ی "اخراجی‌ها" به باباکردم رقصیدن پشت خط جبهه‌ی "زمهریر" می‌رسد. یعنی با این همه دلیل واضح باز باید دنبال دلیل بگردیم که چرا "زمهریر" در سینمای ایران تولید شده؟ نکته‌ی دیگر درباره‌ی سازنده‌ی فیلم است. آقای رویین‌تن با شعار دفاع از خون شهدا، می‌خواهد اخراجی‌ها بسازد!! این‌جا باید گفت که شخصی مثل مسعود ده‌نمکی بعد از چندین سال تولید نشریه با شعار دفاع از آرمان‌ شهدا، راه استفاده از این موضوعات را پیدا کرده و حتی در بحث ایجاد موج هم بارها در نشریاتش تمرین کرده و یادگرفته که چه‌طور می‌شود از این جریان ارتزاق کرد. جناب رویین‌تن حتی اگر می‌خواهد ده‌نمکی هم بشود، برود ببیند ایشان چه کرده و از کجا به "اخراجی‌ها" رسیده، بعد بیاید و کپی‌اش را بسازد. اول ده‌نمکی بشود و بعد بیاید کپی "اخراجی‌ها" بسازد، که حداقل اگر فیلم‌اش هم قابل دیدن نبود، به‌خاطر "نام‌اش" و "سابقه‌اش" هم که شده، مخاطبان و توده‌ی جامعه به سینما بیایند و فیلم‌اش را ببینند، تا هزینه‌ی فیلم دربیاید و بتواند از این شعارها ارتزاق کند!


4- مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوع و سوالی که مطرح می‌شود این است که بودجه‌ی فیلم‌هایی از این دست از کجا می‌آید؟

در شرایطی که کارگردان‌های فیلم اولی و با انگیزه پشت دفتر تهیه کنندگان یک‌لنگه‌ پا می‌ایستند و حتی بعضی‌شان با آرزوی ساخت یک‌فیلم بلند، سرخورده و گوشه‌گیر می‌شوند. در شرایطی که فیلم‌سازان خوبی مثل بهنام بهزادی، محسن امیریوسفی، شهرام مکری، بهرام توکلی و... به‌خاطر نوع نگاه‌شان به سینما و خاص بودن فیلم‌های‌شان در صف ساخت فیلم قرار می‌گیرند – که معلوم نیست کی وقت به‌شان می‌رسد-. در چنینی شرایطی، بودجه‌ی ساخت چنین فیلم‌های بی‌سر و تهی از کجا می‌رسد؟ از کجا مورد حکایت قرار می‌گیرند و چرا؟ حالا چون این فیلم به دفاع مقدس بر می‌گشت حساسیت‌زاتر بود و بیشتر به چشم آمد، در صورتی که در سینمای ما فیلم‌های بی‌سر و ته و بی‌معنا و ضعیف و.. کم ساخته نمی‌شود.

 آیا این کارگردان‌ها، خون‌شان از بقیه‌ی کارگردانان رنگی‌تر است؟ جالب هم این‌جاست که با این همه حمایت‌های مالی از طرف دولت فیلم می‌سازند و بعد، ژست توقیفی و مظوم‌نمایی هم می‌گیرند! آیا هیچ ناظر کیفی وجود ندارد که نظارت کند بر ساخت چنین فیلم‌هایی؟ آیا مدیران فرهنگی نمی‌دانند که با تولید و ساخت و اکران چنین فیلم‌های بی‌مصما و مفتضحی، سلیقه‌ی مخاطب سینما به کجا می‌رود؟ نمی‌دانند چه بر سر سینمای ایران می‌آید؟ چرا چنین افرادی، مورد حمایت قرار می‌گیرند و از بودجه‌ی دولتی فیلم می‌سازند و حتی برای‌شان مهم نیست که چه می‌سازند؟

 بعد توی جلسه‌ی مطبوعاتی، بعد از آن همه تشنج و نقدهای درست، با وقاحت نوید می‌دهند که در فیلم بعدی‌ام جبران می‌کنم؟!! این توهین به سینما و اهالی سینما و منتقدان و فرهنگ ایران نیست؟ آیا نباید با چنین فیلم‌سازان پرمدعایی برخورد شود؟ فیلم‌سازانی که در فیلم‌هاشان نه از سینما، سینمایی می‌گذارند و نه از ارزش‌ها، ارزشی و نه از عرفان، عرفانی و نه از ادبیات، ادبیاتی! قرار است سینمای ما به کجا برود؟ به کجا برسد و به چه قیمتی؟ کسی آیا به فکر مخاطبان سینمای ایران نیست که با دیدن چنین فیلم‌هایی، ذهن‌شان چقدر سطحی و پوچ تربیت می‌شود؟

با دیدن "زمهریر" - و فیلم‌های بدی که بعد از این فیلم قرار می‌گیرند- آن‌هم در جشنواره‌ای که تا به حال - با این که تعداد فیلم‌ها زیاد است- شاید به تعداد انگشتان یک دست هم فیلم خوب و یا حتی معمولی و قابل دیدن، دیده نشده. تنها یک جمله به ذهن آدم می‌رسد که، "خدا بیامرزد پدر کفن دزد را".


گزارش پرسش و پاسخ فیلم هفت‌ دقیقه تا پاییز


تغییرات اجتماعی می تواند بستر شکل گیری قصه های متنوع باشد
نشست پرسش و پاسخ فیلم هفت دقیقه تا پاییز با حضور سیدجمال ساداتیان، علیرضا امینی، محسن طنابنده، علی برازنده، خاطره اسدی و هدیش بیگدلی شاملو برگزار شد.

سیدجمال ساداتیان تهیه‌کننده فیلم هفت دقیقه تا پاییز در ابتدای این نشست صبحت کرد و گفت: دغدغه من معمولاً کار در حوزه اجتماعی است. در سینما می‌توان به بسیاری از مسائل پرداخت اما مسائل اجتماعی چیزی است که ما به کرات با آن روبرو هستیم.
او در ادامه گفت: معمولا در سینمای ایران بخشی از فیلم‌ها همیشه تکراری است. امروز در کلان شهر تهران با تغییرات اجتماعی بسیاری مواجه هستیم به‌نظر من این تغییرات می‌تواند دستمایه بسیاری از کارها و قصه های متنوع باشد.
ساداتیان در ادامه اظهار کرد: امیدوارم با نگرش جدید مدیریت سینما بتوانیم با فراغ بال بیشتر به پرداخت موضوعات در سینما بپردازیم.
سادایتان در پایان گفت: امید دارم همان‌طور که نوید داده شده سینمای سیاسی ما با شرایط بهتری دوباره احیا شود.
علیرضا امینی کارگردان فیلم، هفت دقیقه تا پاییز در نشست نقد و بررسی فیلمش گفت: در ساخت هفت دقیقه تا پاییز معتقد بودم اگر بازیگران را آزاد بگذارم آنها می‌توانند در تکمیل شخصیت‌ها تاثیر مثبت بگذارند.
همچنین امینی درباره پایان‌بندی فیلمش نیز در نشست صحبت کرد و گفت: سینمای مدرن به این سمت رفته است که  فیلم تنها با یک پایان تمام نشود. در تمام فیلم‌های من پایان باز وجود دارد و در این فیلم تماشاگر با 2 یا 3 پایان  رو برو ‌است. یکی پایان داستان و دیگر پایان روایت درباره شخصیت‌ها. در کدام از شخصیت‌ها در این فیلم یک پایان دارند.
پایان شخصیت فرهاد بهداد، فوت کردن شمع است پایان شخصیت طنابنده معلق بودن است و پایان شخصیت میترا (هدیه تهرانی) رفتن در حس و حال روانی بعد از مرگ فرزندانش است.
محسن طنابنده هم درباره نوشتن فیلمنامه هفت دقیقه تا پاییز گفت: وقتی قرار شد ساخت فیلم را شروع کنیم ابتدا قرار شد فیلمنامه دوباره نوشته شود. بخشی از فیلم چهار روزه نوشته شد فیلمنامه این فیلم در واقع یک کار تجربی بود که سر صحنه نوشته شد و به نظرم فیلم هفت دقیقه تا پاییز فیلم بسیار سختی بود امیدوارم این دشواری دوباره تکرار نشود.
علی برازنده فیلمبردار هفت دقیقه تا پاییز هم در نشست این فیلم گفت: کپی که اکنون به جشنواره فیلم فجر ارائه شده است کپی صفر است و فرصت نبود تا برای نمایش فیلم به کپی یک و دو برسیم.
اهدیش بیگلدلی شاملو مدیر جلوه‌های ویژه فیلم در نشست نقد و بررسی درباره گفت: بحث جلوه‌های بصری فیلم هفت دقیقه تا پاییز کوتاه بود اما همین بخش کوتاه در کلیت فیلم خیلی مهم و تاثیرگذار بود.
وی افزود: صحنه چپ شدن ماشین توسط کامپیوتر به شغل سه بعدی انجام شد و برای بازسازی این صحنه اصلا فیلمبرداری صورت نگرفته است.

خاطره اسدی نیز در این نشست درباره حضورش در فیلم هفت دقیقه تا پاییز گفت: این کار نسبت به کار قبلی‌ام کار سختی بود. و من از کمک‌های آقایان امینی، طنابنده و خانم هدیه تهرانی از راهنمایی‌های آنها متشکرم ما برای رسیدن به نقش در بخش‌هایی از کار اتود می‌زدیم و این ویژگی کار را متفاوت و دشوار می‌‌کرد.


محمدعلي زم در نشست «دموكراسي تو روز روشن»:
90 ميليون تومان بابت زحمات محمدرضا گلزار در فيلم داديم

جشنواره بين المللي فيلم فجر

محمدعلي زم گفت: تلاش كرديم تا در فيلم «دموكراسي تو روز روشن» مرگ را بر خلاف برخي تصوراتي كه در جامعه وجود دارد، زيبا نشان بدهيم كه اميدوارم موفق عمل كرده باشيم.

ه گزارش خبرنگار سينمايي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اين تهيه‌كننده ساعاتي قبل در نشست پرسش و پاسخ فيلم «دموكراسي تو روز روشن» در سالن مطبوعات با بيان اينكه براي ساخت اين اثر سينمايي از فيلم خاصي الگو نگرفته‌اند، اظهار داشت: اگر شباهتي بين شخصيت عزرائيل با كاراكتر فيلم «ماتريكس» وجود دارد، بسيار تصادفي بوده است.

وي درباره دستمزد محمد رضا گلزار در اين فيلم با تاكيد پرداخت 90 ميليون تومان گفت: هزينه اين فيلم كاملا در بخش خصوصي تامين شده و بخش دولتي در آن دخيل نبوده است و اين پول را بابت زحمات اين بازيگر داديم. اميدوارم سينماي ما به قدري ارزش پيدا كند كه قدر هنر و هنرمندي بالاتر برود و پرداخت اين رقم‌ها زياد به نظر نرسد.

وي همچنين هزينه توليد اين فيلم را 730 ميليون تومان اعلام كرد.

وي افزود: براي نشان دادن زيبايي مرگ از چهره محمدرضا گلزار استفاده كرديم تا حس اينكه مرگ زيبا نيست منتقل نشود.

زم درباره نام اين فيلم نيز اظهار داشت: روز برزخ به نام يوم معروف است و برزخ آغاز قيامت است و حقيقت دموكراسي در روز قيامت رقم خواهد خورد. در فيلم هم مي‌بينيم در برزخ بدون هيچ مجادله‌اي آدم‌ها با هم بحث مي‌كنند و اين يعني حقيقت دموكراسي.

علي عطشاني كارگردان اين فيلم درباره حضور بازيگران مطرح سينما در ساخت سينمايي‌اش گفت: از اول قرار نبود اين مقدار ستاره داشته باشيم اما در نهايت اين بازيگران كنار هم جمع شدند و تهيه‌كننده شرايط حضور بازيگران حرفه‌اي را فراهم كرد. البته جمع كردن اين بازيگران براي فروش نبود، اما در هر صورت گيشه بخشي از سينماي ايران است و انتخاب بازيگران بر اساس روايت فيلم انجام شد.

وي افزود: معتقدم اجزاي فيلم به خوبي كنار يكديگر قرار گرفتند و چيدمان كاملا درست درآمده است.

وي ادامه داد: ما با آمادگي كامل به سر صحنه رفتيم و استريبورد داشتيم و سعي كرديم به صورت فله‌اي صحنه‌ها را نگيريم.

مرتضي غفوري فيلمبردار به همراه شاهين يارمحمدي تدوين‌گر و محسن روزبهاني مسئول جلوه‌هاي ويژه از ديگر حاضران در اين نشست كه اجراي آن را علي علايي بر عهده داشت بودند.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم بهمن 1388ساعت 3:43  توسط اعضای گروه  | 

جشنواره فيلم فجر - سكانس ششم

نشست پرسش و پاسخ فیلم ملک سلیمان برگزار شد

شهریار بحرانی : "ملک سلیمان" موفقیت بزرگی در سینمای ایران است

کارگردان فیلم سینمایی "ملک سلیمان" ساخت این فیلم را موفقیتی بزرگ برای سینمای ایران دانست.
به گزارش روابط عمومی جشنواره، نشست رسانه ای ملک سلیمان ظهر امروز پنج شنبه بعد از نمایش فیلم با حضور شهریار بحرانی، مجتبی فرآورده، امید زندگانی، محمود پاک نیت، بهروز معاونیان، حمید قدیریان طراح صحنه و لباس، بهروز معاونیان صدا بردار، محمود پاک نیت، امین زندگانی و علیرضا کمالی بازیگر و محمود گبرلو مدیر جلسه در محل برگزاری جشنواره بیست و هشتم برگزار شد.
در ابتدای این نشست شهریار بحرانی گفت: "ملک سلیمان" موفقیت بزرگی در سینمای ایران محسوب می‌شود اما اینکه چقدر به ایده آل‌ها رسیده‌ایم را باید منتقدان قضاوت کنند. برای ساخت این فیلم یک سال و نیم تحقیق کردیم و تحقیقات زیادی را در ارتباط با  شیاطین جادوگری و طلسم انجام دادیم تا به عوامل ماوراالطبیعه مسلط شویم.
وی درباره حضور شیاطین درفیلم عنوان کرد: درپی درخواست حضرت سلیمان که ازخداوند یک ملک بی بدیل می‌خواهد شیاطین در سه مرحله در فیلم دیده می‌شوند، در مرحله اول در شهر اریحا تنها اثر آنها بر روی مردم قابل مشاهده است و در شهر دوم بصورتی که خودشان می‌خواهند دیده می‌شوند و نیمه مرئی هستند و درشهر سوم حضرت سلیمان ازخدا می‌خواهد دشمنانش ظاهر شوند که این اتفاق می افتد و ما شیطان را به صورت موجودات دارای جسم می‌بینیم.
مجتبی فرآورده تهیه‌ کننده فیلم درارتباط با جلوه‌های ویژه فیلم افزود: بخش قابل توجهی از جلوه‌های ویژه فیلم کار دوستان ما در داخل است که زیر نظر لئو لو انجام شد. امکان اینکه تمام جلوه‌های ویژه فیلم در ایران انجام شود وجود نداشت زیرا ما کار ساخت فیلم را سال 84 شروع کردیم و در آن زمان امکانات فنی به این شکل نداشتیم.
وی درباره بودجه این فیلم عنوان کرد: بودجه ای که برای فیلم ملک سلیمان هزینه شد پنج میلیارد تومان است و بخش عمده‌ای از فضاسازی هایی که درباره بودجه فیلم انجام می‌گیرد به این دلیل است که دولت قرار است بودجه سنگینی را به سینما ترزیق کند و دوستان تلاش می‌کنند کف قیمت‌ها را بالا ببرند.
این تهیه کننده ادامه داد: ملک سلیمان یک فیلم دیجیتال با فن آوری های روز دنیا است که برای اولین بار در کشور تجربه شده است. امروز سینمای دنیا کاملا دیجیتالی شده و سینمای ما نیز راهی جز این ندارد که به این سمت حرکت کند.

محمود پاک نیت بازیگر "ملک سلیمان" در ادامه افزود:‌ امیدوارم از دیدن این کار که برای تولید آن چندین سال زحمت کشیده شد لذت برده باشید. ملک سلیمان ثابت کرد ما از دیگر کشورهای صاحب سینمای دنیا هیچ چیزی کم نداریم و فقط باید حمایت شویم تا خودمان را در دنیا ثابت کنیم.
حمید قدیریان طراح صحنه و لباس فیلم عنوان کرد: انجام بخش عمده ای از جلوه‌های ویژه فیلم بدست طراحان داخلی موجب شکسته شدن بت جلوه های ویژه در کشور شد. در سال های اخیر پیشرفت های زیادی در زمینه جلوه‌های ویژه در کشور بدست آمده و اگر دوستان تلاش بیشتری انجام دهند خیلی زود می توانیم سطح اول جهانی برسیم.


يكي از اصلاحات «هيچ» نيازمند فيلمبرداري دوباره است!
متن كامل مناظره سجادپور، كاهاني و روئين‌تن
شب گذشته پس از پايان نمايش فيلم «هيچ» در سانس ويژه سينما رسانه (برج ميلاد) گفتگويي داغ و سه جانبه ميان عليرضا سجادپور مديركل نظارت وارزشيابي و عبدالرضا كاهاني كارگردان فيلم «هيچ» و علي رويين‌تن كارگردان «زم‌هرير» انجام شد، كه نظر شما را به نسخه كامل اين گفت‌وگو به نقل از «خبرگزاري سينماي ايران» جلب مي‌كنيم.

در آغاز اين بحث، خبرنگاري مميزي‌هاي فيلم «تسويه حساب» را غيرمنطقي دانست و از سجادپور در خصوص نحوه مميزي در فيلم سئوال كرد؛ سجادپور در پاسخ به اين خبرنگار گفت: من مستقيماً مميزي به فيلم نمي‌زنم اما مسئول اين بخش هستم، پاسخگوي اينها هم هستم، خيلي هم شفاف پاسخ مي‌دهم، كاملاً با مميزي‌هايي كه روي «تسويه حساب» شده موافقم، سفت هم پايش مي‌ايستم؛ ما طبق قانون عمل مي‌كنيم اما ممكن است با سليقه افراد جور در نيايد؛ اصلاً دست به هيچ سكانس از فيلم «هيچ» نخورده، شما چي مي‌گي؟
عبدالرضا كاهاني : خدا را شكر صلوات...
سجادپور: ما يك معيار كاملي براي نمايش عمومي داريم تحت عنوان اخلاق خانواده ؛ چون نمايش عمومي ما بايد محل امني براي خانواده‌ها باشد؛ حالا تا اونجايي كه برسيم بتوانيم فيلم‌ها را درجه‌بندي كنيم و بگوييم كه فيلم‌ها را چه كساني ببينند و نبينند، راه درازي در پيش داريم؛ بايد معيار را بگذاريم اخلاق خانواده و شوراي پروانه نمايش، اصلاحات اندكي كه به اين فيلم داده بر اين مبنا بوده؛ ببينيد خيلي از فيلم‌هايي كه الان در جشنواره هستند، پروانه موقت نمايش جشنواره‌اي دارند؛ فيلم «هيچ» كه نسخه كاملش را الان ديديد، پروانه موقت نمايش براي جشنواره دارد و گرچه اين فيلم براي شوراي پروانه عمومي ما هم رفت و كارهايش انجام شد و اصلاحاتي هم به آن خورد، ولي براي فيلم‌هاي ديگر هم كه در بخش ويژه نمايش داده مي‌شود، ممكن است اصلاحاتي اعمال شود يا نشود. البته خوش بين هستم كه تعداد فيلم‌هاي اصلاحي زياد نباشد؛ به هر حال همان قواعد و آيين‌نامه كه موجب رفع توقيف خيلي از فيلم‌ها شده باعث الزام به اصلاح برخي فيلم‌هاي ديگر مي‌شود و نمي‌توان گفت آنجايي كه رفع توقيف صورت مي‌گيرد قانون خوب و آنجا كه فيلم‌ها توقيف مي‌شود، قانون بد است؛ كلاً بايد به قوانين الزام داشته باشيم گرچه با سليقه‌هاي‌مان جور در نيايد.
در اين لحظه خبرنگاري پرسيد وقتي فيلم‌هايي با چنين استقبالي آن هم درساعت هاي آخر شب مواجه مي شود بحث توقيف چه معنايي دارد
و سجادپور جواب داد: پر بودن سالن به خاطر فضايي است كه پيرامون فيلم‌ها ايجاد مي‌شود اما پس ازنمايش فيلم وقتي نظرات افراد را جمع مي‌كنيم راجع به «آتشكار»، حتي راجع به «هيچ» و شايد راجع به «زم‌هرير» حتماً آراي مختلفي خواهيم داشت ؛ از مخالف مخالف تا مخالف ميانه تا متوسط تا موافق ميانه تا موافق موافق هميشه وجود داشته، و هرگز نگفتيم فيلمي بد است يا كارگرداني كسي افتضاح است.
كاهاني در اينجا وارد بحث شد و گفت: مشكل اينجاست كه شما اعلام كرده‌ايد «هيچ» مشكل كيفي دارد و حرف‌ها ضد و نقيض است. يك عده اعلام كردند نظارتي بوده... شما مي‌گوئيد كيفي بوده. آقاي مسعود شاهي هم ميگويد بگذر!
سجادپور در اينجا گفت: شبيه مناظره شده، به هيچ وجه اين موضوع كه من گفتم مشكل فيلم‌ها كيفي و نظارتي است، صحت ندارد بلكه چند تا جمله من خلاصه شد و در هم ادغام شد و برآيندش اين شد كه سجادپور گفته برخي فيلم ها به دليل مشكل كيفي رأي نياوردند، ولي اصلاً منظور من اين نبوده، كاملاً منظور من اين بود كه گفتم ما از هيأت انتخاب وظيفه نظارتي نخواستيم، بلكه در اين مصاحبه تاكيد براين بوده كه از هيأت انتخاب خواستيم كه براي حضور فيلم‌ها در بخش‌هاي مختلف مسابقه رأي بدهند و اگر فيلمي رأي نياورده مربوط به بحث نظارتي نبوده، مربوط به بحث كيفي بوده و معني‌اش اين نبوده كه اگر فيلمي رأي نياورده مشكل كيفي داشته؛ اين جملات و كلمات اگر بد جلوي هم چيده بشوند، معني ديگري مي‌دهند.
علي رويين‌تن در واكنش به سئوال خبرنگاري كه به سجادپور گفت: خبرگزاري‌هاي مختلف درباره يك موضوع نظرات متفاوتي را از شما درج كرده‌اند، اشاره داشت: خط رو خط افتاده است! سجادپور گفت: علت دارد، معمولاً صحبت‌هاي هر كس، سبك و شيوه خودش را دارد و واقعاً حرف و جملات براي من هم در برخي موارد ناآشنا است.
علي رويين‌تن: زودتر تمامش كنيد بريم با هم حرف بزنيم.
سجادپور رو به كاهاني: برداشت شما از نمايش «هيچ» چه بود؟
كاهاني: والله يادداشتي از آقاي بهمن فرمان آرا توي ايراندخت چاپ شده كه در آن با يك فيلمساز جوان صحبت شده، نمي خواهم بگويم اون فيلمساز جوان من بودم ؛ ولي مي‌خواهم بگويم كه خواننده‌ها و تماشاگران سينما بروند آن يادداشت را دوباره بخوانند و كنار حرفهايي كه بازتاب نمايشي امشب هست بگذارند و تصميم بگيرند كه هيئت انتخاب چگونه عمل كرده ؛ اگر بحث فقط كيفي بود كه هيچ اما اگر بحث نظارتي بوده من مي‌خواهم فيلم را نوروز اكران كنم، بي برو برگرد! يعني پخش كننده هم دارم. همه چي كامله و همين فيلم را كه امشب نمايش داده شد، مي‌خواهم حتماً نوروز اكران بشود؛
سجادپور: مشكل نظارتي داره.
علي رويين‌تن: اول اينو بگم كه من و آقاي كاهاني و همه فيلمسازان كه كار مي‌كنيم خوب بلديم بريم تو اتاق صحبت كنيم و الان اينجا جاي پخشش نيست؛ اما من يك چيزي بگم اين هيئت انتخابي كه فيلم‌ها را انتخاب كرده، همه فيلمسازاني هستند كه خيلي آدم‌هاي پر تلاشي هستند و آقاي رضا كاهاني چندين سال پيش فيلمي داشت به نام «رقص با ماه» اون موقع نويد يك كارگردان خوب بود در سينما و «هيچ» چهارمين فيلمش است، ولي يك چيزي يادتون نره، كاهاني خيلي جوانه. اين هم جشنواره بيست و هشتمه، ان شاء الله تا صد مي‌ره، ولي اگر يك اختلافي به وجود آمده، اگر كمبود نگاهي بوده، اين حل ميشه، جشنواره‌ها تموم ميشن، ولي فيلم‌ها مي‌مونن.
كاهاني: من آدم مهمي نيستم...
رويين تن: خيلي آدم مهمي هستي! اگر مهم نبودي هيچ وقت هيئت انتخاب كيفيت بد فيلمت را نمي‌ديد؛ خيلي ساده است ؛
كاهاني: من اعلام هم كردم گفتم اين فيلم و نمايش ويژه اش آخرين نمايش در جشنواره است و خيلي خوشحالم كه نيستم.
رويين‌تن: البته تو نبايد خوشحال باشي چراكه اين جشنواره مال تويه.
كاهاني: هميشه اعتراض‌ها وجود داشته، من نمي‌دونم در سينمايي كه اين همه كارگردان بيكار و درجه يك داشتيم كه فيلم ساختند و در جشنواره امسال هم فيلم ندارند چرا اونها را نياوردند براي نمايش «هيچ»؟ آيا به دلايلي نيومدند كه بايد دلايل روشن بشه و يا مسئولان جواب بدن كه چرا تركيب هيئت انتخاب ضعيف بوده خوب اين لطمه ميزنه به جشنواره.
سجادپور : اين بحث درستيه اما نبايد به گروهي كنايه زد، من خودم فيلم «آخرين ملكه زمين» را داشتم كه به بخش مسابقه راه پيدا نكرد ، شركت كرد در بخش فيلم‌هاي اول و دوم، دوتا ديپلم افتخار هم گرفت و خيلي‌ها گفتن جايش تو بخش مسابقه خالي بود، من هم قواعد بازي را پذيرفتم و گفتم به هرحال هيأت انتخاب رأي نداده.
كاهاني: من يك سوال مهم كردم.
رويين‌تن: هيچ كس نمي‌تونه بگه هيئت انتخاب قوي بوده يا ضعيف ولي بعدها كه تمام شد، منتقدان مي‌تونن اين مسأله را بررسي كنند و قطعاً شما بايد جواب بدين.
كاهاني: علي جان! من يك سوال از آقاي سجادپور مي‌كنم؛
سجادپور: اين بحث‌ها خيلي بحث‌هاي خوبيه و به نظر من به ارتقاي سينماي ايران كمك مي‌كند.
كاهاني: من يك سوال از شما كردم و جواب نداديد گفتم كه اگر فيلم "هيچ " مشكلش در واقع كيفيه مخلص شما هم هستيم ، اين نظر شماست و دوستان پيشكسوت در هيئت انتخاب، اما چرا همين فيلمي كه نمايش داده شد اكران نمي كنيد ؛
سجاد پور : شوراي پروانه نمايش به اين فيلم چند تا اصلاح داده.
كاهاني : پس مشكل نظارتيه.
سجاد پور : چند تا اصلاح بهش خورده شما اسمشو هرچي مي‌خواهيد بگذاريد؛ شما ازمن جواب قاطع مي‌خواهيد، شفاف عرض كنم نمايش عمومي فيلم فقط به شرط اون اصلاحاته چون قانون مي گه ؛
سجاد پور در پاسخ به خبرنگاري كه به استقبال خوب مردم از "هيچ " اشاره كرد گفت : شما در جمع بوديد ، معني استقبال را مي دانيد ، رأي مي گرفتيد ، ما چند روز ديگه سيمرغ‌ها را تقسيم مي‌كنيم؛ بين الملل ، اول و دوم ، سينماي ايران ، همه مي‌فهمند و همه مي گن چرا اين بازيگر گرفت ، چرا اين كارگردان؛ اين سوال همه جشنواره هاست بحث جنبي همه جشنواره هاست و اين بحث ، بحث شيرين و خوبي است ؛
كاهاني : چرا فيلمي كه اينقدر صريح درباره‌اش صحبت مي‌كنيد و مي‌گوييد مشكلي نداره و من هم در مصاحبه‌ام از شما تشكر كردم، چون تنها كسي هستي در اين سيستم كه جواب مي دي من هر وقت زنگ مي‌زنم، خدا را شكر جواب تلفن‌تان را مي ديد، سوالم اينه چرا براي هيچ نمايش مردمي نگذاشتيد؟
سجادپور: چرا به شما گفته بودند كه نمايش فيلم لغو شده؟
كاهاني : آهان شايعه بوده يعني .
سجاد پور : بله
كاهاني : نمايش مردمي پس داره
سجاد پور : نه كي گفته بود نمايش لغو شده
كاهاني : يك خبرنگاري
سجاد پور : چرا شما باور كرديد
كاهاني : خوب من بالاخره
سجاد پور : تو جدول بوده
كاهاني : من تحقيق كردم
سجاد پور : الانم نمايش داده شد
كاهاني: سوال منو انگار متوجه نمي‌شيد! من مي‌گم فيلمي كه به نظر شما هيچ مشكلي نداره چرا براي مردم نمايش نمي‌ديد و براي منتقدان.
سجاد پور: خوب فيلمي كه از بخش مسابقه خارج مي شه ديگه فرصتي براي نمايش پيدا نمي كنه ؛ در بخش اول و دوم كه نبوديد در بين‌الملل هم كه نبوديد.
كاهاني: خوب خيلي از فيلم‌هايتان آماده نيست
سجاد پور: خيلي نيست جابجايي هاي اندكي صورت مي گيره ، تلاش مي كنيم كمتربشه عرض مي كنم كه وقتي فيلم امكان نمايش پيدا نمي كنه وازبا كس خارج مي شه نبايس گفت : چرا خارج شده؟ رأي نياورده ديگه! ولي چون اين فيلم مقداري بحث انگيز شد و علاقه مند بودند ببينند من درخواست كردم باكس ويژه اي بگذارند، اگر دستم مي رسيد با كس ويژه را شايد بيشترمي كردم ولي براي سه فيلم " آتشكار،هيچ و زمهرير " گذاشته شده كه حداقل ببينند تا متوجه شوند بحث خاصي نداشته ؛ ولي اون اصلاحات بايد انجام بشه قانون اينو مي گه .
علي رويين تن رو به كاهاني : نه عزيزم شايد همين فيلمي كه مي گي همه خوششان بياد و بيارن تو جشنواره .
كاهاني : يك چيزي را صادقانه بگم آقاي سجادپور خوشحالم نيستم، به جان شيما همسرم كه تدوينگر فيلمم هستند [همسر كاهاني از دور: سلام آقاي سجادپور]
سجاد پور: چرا اينقدر دورند
رويين تن: از گناه دوري مي‌كنند
كاهاني : خوشحالم نيستم در جشنواره...
سجادپور: شما هم سر كار گذاشتيد همه ما را
كاهاني : فيلمو جشنواره به زور از من گرفت من فيلمو نمي‌دادم. اينها به من گفتند تو جشنواره را تحريم كردي، اين شد كه گفتم بيا اين فيلم!
سجاد پور: كار خيلي خوبي كرديد
كاهاني: به زور از من گرفتند
سجاد پور: همين كه نخواستي اين آرم ايجاد بشه، كار خوبي كردي؛ اين جشن رو گرم مي‌كند من از شما متشكرم كه حضور پيدا كرديد ؛ فيلمتون موجب رونق شد. يك سانس ويژه و خيلي خوب داشت و اين بحث‌ها خيلي خوبه ؛
كاهاني : حالا كه شما به رونق علاقه منديد، بگذاريد رونق بيشتري بگيره و در جشنواره نمايش مردمي پيدا كنه
سجاد پور: منم سينماگرم، تا ابد كه مدير نمي‌مونم، مي خوام تو همين سينما كار كنم
علي رويين تن: مادام العمر مدير مي‌مونيد
سجاد پور در پاسخ به امكان نمايش عمومي «هيچ»؛ تو باكس جشنواره پيش بيني نشده و دست من نيست
كاهاني : آخه باكس جشنواره فجر باكس فستيوال كن كه نيست ، اين فيلم را 2 شب بگذاريد
سجاد پور : آخه جدول دستي كه نيست ما ساعت ها را كم و زياد كنيم ، ما هم كه هميشه هستيم
كاهاني : آخه فقط شما جواب مي دي
سجاد پور : الان در كاخ جشنواره هستيد و آقاي مسعود شاهي بغل دستتونه
رويين تن : سلطان كاخ اينجاست (با اشاره به سجادپور)
سجاد پور :آقاي مسعود شاهي اين پشت بود صحبت ها را شنيديد
كاهاني : منتقل مي كنيد شما از مسئولان سينما يي خواهان رونقيد
سجاد پور : شما علاقه منديد فيلمتان باز هم نمايش داده بشه من اينو منتقل مي كنم
كاهاني : نه نه حرف تو دهن من نزاريد من علاقه مندم كه جشنواره شما رونق بگيرد.
سجاد پور : اين همه حرف تو دهن من گذاشتي يك بار هم من مي گذارم
كاهاني : اگر باكستون پره 2ساعت يا3 شب نمايش بزاريد
سجاد پور : من اتفاقاً خودم علاقه مند به سانس هاي سحرگاه هستم
رويين تن : آره وصلش مي كنند به نماز صبح
كاهاني : اصلاً يك سانسي بگذاريد آقاي سجادپور كه مردم نيايند
سجادپور : آخه امشب هم سانس‌هاي فوق‌العاده براي «به رنگ ارغوان» داشتيم
كاهاني: يك سانسي بگزاريد كه مردم نيان! مثل سانسي كه اينجا گذاشتين هيچكي نيومد؛ مثلاً ساعت‌هاي 2و3 بامداد
سجادپور: باكس ويژه از قبل هم مي دونستيم پربيننده خواهد بود ما مطمئن بوديم
رويين‌تن: به خاطر همين ما رو توقيف كردين
سجادپور : به خاطر همين وقتي رويين تن مي گفت چرا نمايش محدود، مي‌گفتيم تعداد نمايش يك دونه است ولي حتماً گرم و پر بيننده خواهد بود ؛ هميشه حاشيه‌ها موجب گرم شدن يك موضوع مي‌شوند.
رويين‌تن: آقا من 2 دقيقه مي‌خوام آقاي سجادپور رو ببينم، نماز شب دو ركعت يادم رفته بهم بگه.
سجادپور در پاسخ به انتقادهاي رسانه‌ها به ساختار تله‌فيلمي برخي از آثار گفت: اين نظرها در جاي خودش محترمه اما هر موقع جاي هيئت انتخاب بوديد رأي نديد.
كاهاني : اين همان نشست مطبوعاتيه كه من گفتما! اينارو بگين
سجادپور : از جشنواره، هيئت داوري مسابقه را سوال كنيد، من در مورد ارزشيابي با شما صحبت مي كنم.
خبرنگاري شايعه ديدن تنها 20 دقيقه از فيلم‌ها توسط هيئت انتخاب را مطرح كرد و رويين تن گفت : اين توطئه كوخ نشين هاست.
سجادپور هم در ادامه اشاره كرد: كار هيئت بازبيني تا سحر طول مي‌كشيد، حالا مي‌گوييد هر فيلمي را 20 دقيقه ديده‌ايم؛ يك چيزي به نام تهمت وجود داره، مراقب باشيد؛ من سينماگرم و از سينما آمده‌ام.
علي رويين‌تن: چه فيلمي پخش مي‌شد؟
سجاد پور : هيأت انتخاب هم تمام‌شان سينماگر هستند. ديدن فيلم با صداگذاري اوليه يك مسأله است، ما به عنوان داور كه نمي‌خواهيم سيمرغ‌ها را اعلام كنيم؛ 28 سال است كه در جشنواره فجر اغلب فيلم‌ها بدون اتمام مراحل فني توسط هيئت انتخاب ديده شده و جشنواره برگزار شده‌ است. اگر قرار باشه كه كپي هاي كامل تهيه بشوند هيچ فيلمي به جشنواره نمي‌رسد، شما داريد دقيقاً چيزي كه خودتون مي‌دانيد غلطه مي‌گيد، به خاطر اهداف خودتان ؛ من سينماگرم و تمام جشنواره‌ها را ديده‌ام.
علي رويين‌تن: كن هم بودن!
سجاد پور: علاقه مند نيستم كه اگر هم بودم، بگم! عرض كنم كه هيئت انتخاب در تمامي سال‌ها فيلم‌ها را همين جوري ديده ؛ هميشه هم رسم نق زني بوده ؛ شما به عنوان خبرنگار سئوالتان از روي ناآگاهي است.
سجادپور : انتخاب و داوري هر دو مهم هستند ؛ البته در تمام جشنواره‌ها داوري مهم‌تر است ؛ براي اينكه بحث برانگيزتره و ريزتر ديده ميشه. درواقع داورها جزيي‌تر نگاه مي‌كنند ؛ كانديدا معرفي مي شه ؛ هميشه تو همه جشنواره ها اين طور تلقي مي شود ؛
خبرنگاري نظر كاهاني را درباره «هيچ» پرسيد و كاهاني در جواب گفت: من مي‌گم كه همه فيلمو ديدن. حالا همه بايد جواب بدهند به شما ، من فيلم ساختم من كه نبايد حرف بزنم ؛ اگر شما در اين 20 دقيقه متوجه صحبت‌هاي آقاي سجاد پور نشديد، من بعد از دو هفته متوجه نشدم؛ اصلاحات فيلم «هيچ» را بپرسيد و ببينيد كه چه فاجعه‌اي قرار است اتفاق بيفتد. صحنه‌هاي اصلاحي، پنج تاست ولي يكيش در حد فاجعه است بايد فيلمبرداري كنيم دوباره!


نشست پرسش و پاسخ فیلم "برخورد خیلی نزدیک" برگزار شد

برخورد خيلي نزديك

نشست پرسش و پاسخ فیلم "برخورد خیلی نزدیک" در بیست و هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر برگزار شد. به گزارش روابط عمومی جشنواره ، اسماعیل میهن دوست کارگردان فیلم در مورد شکل روایت فیلم گفت: دوست داشتم فیلم را به این شکل روایت کنم. منطقی بود برای این قصه از چنین روایتی استفاده شود و قصد داشتیم  یک قصه بارها گفته شده را با شکل روایت تازه بیان کنیم و روایت را به گونه‌ای روایت کنیم که در عین تک خطی بودن، روایت غیر خطی آن هم از شکل جدیدی پیروی کند.
وی با اشاره به مخاطبان فیلم‌ها بیان داشت: نباید مخاطبان را خیلی دست کم بگیریم. جوانان امروز دسترسی‌های مختلفی به فیلم دیدن دارند. ضمن اینکه این نوع روایت باعث می‌شود مخاطب را در ساخت فیلم شریک کنیم. به نظرم فیلم از بده‌بستان با مخاطب شکل می‌گیرد و بخشی‌هایی از فیلم را باید با مخاطب پر کرد.
میهن دوست در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر سطحی بودن تاثیر برخی اتفاقات لحظه‌ای بر فیلم تصریح کرد: بارها گفته‌ام که هر کس از دید خود فیلم را بررسی می‌کند. اما امروز می‌گویند زندگی تحت تاثیر اتفاقات است و این مسئله را در زندگی خودمان هم حس می‌کنیم.
کارگردان برخورد خیلی نزدیک با بیان اینکه فیلمنامه را در سال 83 نوشته‌ در مورد واقعی بودن داستان آن نیز گفت: کل داستان مبنای واقعی نداشت اما بخش‌هایی از آن از ماجراهای واقعی بود.
نازنین مفخم، تدوین‌گر فیلم نیز گفت: هر فیملی شکل خود را دارد اما این فیلم یکی از آثار لذت‌بخش من است و فکر می‌کنم جزو کارهای خوب من محسوب می‌شود. معتقدم مونتور باید درگیر کار شود و منتوری که درگیر کار نشود. اصلا مونتور نیست. من در مرحله فیلمنامه این اثر نبودم اما وقتی فیلمنامه را خواندم آن را پسندیدم. فیلمنامه در مجموع ریتم خوبی داشت که امیدوارم توانسته‌باشم آن را حفظ کنم.
آناهیتا نعمتی یکی از بازیگران فیلم نیز بیان داشت: طی صحبت‌هایی که با آقای میهن دوست داشتیم به این نتیجه رسیدیم شخصیت نرگس خیلی ساده بود و به قول "ناهید" بیشتر از نوک دماغش را نمی‌دید و فکر می‌کرد خوشبخت‌ترین آدم روی زمین است. شخصیت شوهرش را خیلی زود باور می‌کرد. فکر می‌کنم این شخصیت باورپذیر بود.
وی در مورد سن و سال خودش نیز تصریح کرد: من با توضیح آقای میهن دوست موافقم. روایت دو شخصیت نرگس و ناهید از دوران کودکی را نشان می‌داد که خوشبختی‌شان محدود به خانه‌شان و مسائل خانه بود و خیلی خوشحال هستم که این نقش را بازی کردم.
لادن مستوفی دیگر بازیگر زن فیلم نیز گفت: یکی از ویژگی‌های این نقش و فیلم، پیچیدگی آدم‌ها بود. دیروز در یک دفتر سینمایی بودم. دوستی گفت فیلمنامه را خواندم که خیلی خوب بوده‌است و امیدوارم در ساختار نیز فیلم خوبی شده‌باشد. معتقدم به این کار نمی‌توان به عنوان یک کار اول نگاه کرد و فیلم کاملا منسجمی است. پیام فیلم در واقع این است که نباید قضاوت کنیم. این مسئله کاملا در روابط آدم‌ها لحاظ شده‌است.
شاهرخ فروتنیان یکی دیگر از بازیگران فیلم نیز در مورد شیطنت کاراکترش در فیلم گفت: شیطنت این شخصیت پیشنهاد آقای میهن دوست بود و فرم خشن پلیسی را از این کاراکتر گرفته بود.
مانی صادق‌زاده سازنده موسیقی فیلم نیز گفت: من کارم را پس از پایان فیلمبرداری آغاز کردم و سعی کردم در عین اینکه کارم جلب توجه نکند و از فیلم بیرون نمی‌زند. در عین حال می‌خواستم سرسری هم نباشد.
وی همچنین در مورد سوابق خود تصریح کرد: این فیلم اولین اثر سینمایی مستقل من است و قبلا به عنوان دستیار فعالیت کرده‌ام. اما موسیقی چند فیلم ویدئویی و کوتاه را ساخته‌ام و تجاربی در کار مستقل داشتم که برایم با ارزش بود. نکته‌ای که برایم در این فیلم بسیار با ارزش بود درک جدیدی از موسیقی توسط یک فیلمساز است و میهن دوست کارگردانی است که واقعا موسیقی را می‌شناشد  به همین دلیل یکی از راحت‌ترین کارهایی بود که انجام دادم.

لینک دانلود صدای نشست با فرمت mp3


یادداشت رضا کیانیان برای فیلم «صد سال به این سال‌ها»

باید نقشم را دوست داشته باشم

سینمای ما- رضا کیانیان: نوع و شکل کار من این گونه است که در ابتدا باید نقشم را دوست داشته باشم. این نقش هم که در فیلم «صد سال به این سال‌ها» پذیرفتم، نقش جالبی بود. از سوی دیگر من بسیار دوست دارم که نقشی را بازی کنم که تا کنون مشابه آن را در کار‌های دیگرم بازی نکرده باشم. این شخصیت هم یک‌سری مؤلفه‌ها داشت که برایم بسیار جالب بود.

البته پیش از این هم بارها قرار شده بود که در چند فیلم پیشین سامان مقدم حضور داشته باشم که متأسفانه این شرایط میسر نشد. تا این که در این فیلم این اتفاق پیش آمد و من هم از آن استقبال کردم.

البته نقش من در فیلم سامان مقدم نقش کوچکی نبود. در واقع محوری‌ترین نقش این فیلم شخصیت زن داستان است که خانم معتمد آریا آن را بازی می‌کنند. و نقش او در ارتباط با دو مرد است که نقش این دو مرد را آقای پرستویی و من بازی می‌کنیم. اما در باره این که کدام یک از ما این دو نقش را بازی کنیم، صحبت‌های فراوانی شد و در نهایت کارگردان تصمیم گرفت. و اتفاقاً نقشی که به من پیشنهاد کرد، همان نقشی بود که خودم هم از آن خوشم می‌آمد.

نقش آقای پرستویی دو دوره سنی دارد که در قبل و بعد از انقلاب می‌گذرد و نقش من سه دوره سنی دارد. ولی نقش من در پیش از انقلاب می‌آید و وقایع داستان برای من در همان دوران به پایان می‌رسد. به رحال سامان مقدم یک‌سری از مؤلفه‌های خودش را دارد. اما تفاوت این فیلم در مقایسه با دیگر فیلم‌های او به این نکته باز می‌گردد که در فیلم «صد سال به این سال‌ها» داستان یک فضای تاریخی دارد. و من مطمئن هستم که فیلم گرم و تأثیرگذاری خواهد شد.
(با تشكر از سايت سينماي ما)

+ نوشته شده در  جمعه نهم بهمن 1388ساعت 1:47  توسط اعضای گروه  | 

جشنواره فيلم فجر - سكانس پنجم

یادداشتی درباره فیلم "دیگری"

«ديگري» فيلمي كم شخصيت، جمع و جور و سالم است

سینمای ما- در سينماي ايران فيلم‌هاي زيادي با سوژه مخالفت فرزندان با ازدواج مجدد يكي از والدين وهمچنين مضمون بلوغ فكري زودرس كودكان ونوجوانان درجريان يك سفرپرفرازونشيب ساخته شده‌اند كه عمدتا به هم شبيه و فاقد نگاهي عميق به مشكلات روانشناختي و تربيتي اين طيف سني بوده‌اند. اگر چه اين دو سوژه مورد توجه مهدي رحماني در اولين ساخته سينمايي‌اش -ديگري- قرار گرفته‌اند اما برخلاف انتظار، به مسيري متفاوت با ديگر فيلم‌هاي وطني هدايت شده‌اند.
«ديگري» فيلمي كم شخصيت، جمع و جور و سالم است كه مضموني تكراري را با پرداختي تازه و متفاوت و جزيياتي آشنازدايي شده پيش چشم مي‌گذارد.
«ديگري» در درجه اول فيلمي قصه‌گو است و در اين قصه‌گويي بسيار موفق است. خط روايي فيلم كاملا مشخص و قابل تعقيب است. اوج و فرودها از زمان‌بندي حساب شده‌اي برخوردارند.
«ديگري» ريتم تند و پرشتابي دارد و تماشاگر را خسته نمي‌كند. اطلاعات در حد ضرورت - نه بيش، نه كم - به بيننده ارائه مي‌شوند. ماجراها به‌ندرت قابل حدس‌اند كه همين نكته بر جذابيت فيلم مي‌افزايد. رحماني در «ديگري» به نمادپردازي بي‌توجه نبوده است. نمادهاي فيلم همگي قابل درك وبسيارتصويري هستند و تصنعي جلوه نمي‌كنند كه اين البته امتياز كمي براي يك كار اول نيست، به‌ويژه آن كه كارگردان، هيچ اصراري به توضيح نمادها و رمزگشايي از آنها با كمك ديالوگ نداشته است.
در اين فيلم «مريلا زارعي» در ايفاي نقش يك زن بيوه روستايي بسيار موفق است. دشواري كار او زماني بيشتر مشخص مي‌شود كه به اين نكته توجه داشته باشيم كه در اغلب صحنه‌ها مجبور بوده نگاه‌هاي خود را مكررا و به تناوب بين مرد و پسربچه تقسيم كند و درحضور فرزندش، عشق خويش به مرد محبوبش را نهان سازد.
«محمدرضا فروتن» چند سالي است كه به ايفاي نقش‌هاي روستايي علاقه نشان داده و اين بار، به‌نظر مي‌رسد كه بهتر از گذشته و با مهارتي فزون‌تر به چنين نقشي جان بخشيده است.
طراحي صحنه و طراحي لباس به ويژه در بخش‌هاي روستايي فيلم هدفدار و در خدمت قصه و شخصيت‌ها هستند.
رحماني در «ديگري» به مشخصه‌هاي بومي بستر قصه به‌شدت پاي‌بند است و بي آن كه در دام شكار مناظر توريستي، به تصوير كشيدن متظاهرانه مراسم فولكلوريك و كارت پستاليسم مفرط صادراتي وجشنواره‌پسند بيفتد، آداب و رسوم و ويژگي‌هاي رفتاري ملي و ميهني را در سراسر فيلم جاري مي‌كند.
او همچنين مي‌كوشد تا به بهانه سفر درون شهري مرد و پسربچه، تصويري واقعي از تهران امروز و جامعه معاصر با همه زشتي‌ها و زيبايي‌هايش پيش چشم گذارد.
نيمه نخست «ديگري»، يك فيلم جاده‌اي موفق است. سفر نمادين پسربچه با مردي كه دل در گرو عشق مادر وي دارد، در انتها به آشتي اين دو مي‌انجامد. حس اعتماد متقابلي كه در انتهاي سفر بين مرد و پسربچه پديد مي‌آيد، به دور از تصنع و كاملا باورپذير است، اما اين همه قصه نيست! رحماني بدون آن كه به تماشاچي باج بدهد و در پي فينالي عامه پسند و متضمن گيشه باشد، آنچنان پايان غيرمترقبه و تلخي را براي فيلمش رقم مي‌زند كه تا مدت‌ها ذهن بيننده را به خود مشغول داشته و تأثير قصه را دوچندان مي‌كند. اينگونه پايان‌بندي‌هاست كه يك فيلم را در جهان سينما ماندگار مي‌كند.

نويسنده: شهرام خرازي‌ها
باشه آهنگر:اگر در برخي فيلمهاي من اسم حاتمي کيا مي آيد افتخار من است
محمدعلي باشه آهنگر کارگردان فيلم "بيداري روياها" در نشست نقدوبررسي اين فيلم گفت:من جنگ را زندگي كردم و برخلاف بعضي از فيلم‌ها، نرفتم تا جنگ‌ها را در خاكريز ببينم و اگر برخي مواقع پس از ديدن فيلم‌هاي من نام حاتمي‌كيا مي‌آيد،اين موضوع باعث افتخار من است. 
به گزارش خبرنگار سينمايي آريا،نشست خبري فيلم سينمايي "بيداري روياها "با حضور محمدعلي باشه‌آهنگر(کارگردان)، تورج منصوري(مديرفيلمبرداري)، علي آشتياني‌پور(تهيه کننده)،هنگامه قاضياني(بازيگر)، آريا عظيمي‌نژاد(آهنگساز)، رز رضوي(بازيگر)،محمدرضا گوهري(تدوينگر)،سيد عليرضا علويان،حميد آهنگر و امين حيائي  در سالن كنفرانس مركز همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد.
"باشه آهنگر "در ابتداي نشست، در خصوص نگاه خود به سينماي جنگ و اين که تا چه حد توانسته در "بيداري روياها " سليقه مخاطب را نيز درنظر بگيرد، گفت:ابتدا بايد بگويم كه تنها دليل حضورم در نشست مطبوعاتي فيلم، احترام به شما خبرنگاران است، چرا كه ترديد داشتم كه به اين محل بيايم به دليل اين كه در جامعه ما، گفت‌وگو در آخرين مرحله قرار دارد و قبلش بحران‌هايي رخ مي‌دهد كه مي‌شود آن را با گفتگو به سرانجام رساند اما من اعتقاد دارم در سينما اولين كار گفت‌وگو است و من به احترام شما به اين محل آمده‌ام.
وي ادامه داد:من در فيلم‌هاي قبلي‌ام،به نوعي ارتباطم با تماشاگر شايد به دليل عدم حضور بازيگران مطرح دچار لكنت بود كه البته خودم اين احساس را ندارم اما وقتي به فيلم قبلي من تنها 5 سالن براي نمايش مي‌دهند و فيلم ديگري همزمان با من 30 سالن در اختيار مي‌گيرد،مجبور هستم از بازيگراني استفاده كنم كه به فيلمم رونق بدهند، اما اين موضوع دليل نمي‌شود تا با تفكرم فاصله بگيرم كه البته بخشي از حضور بازيگران مطرح نيز به تهيه‌كننده كار و انتخاب او باز مي‌گردد.
"تورج منصوري " مدير فيلمبرداري "بيداري روياها " نيز در اين نشست با اشاره به تعمدي بازي كردن فضاي وهم‌آلود و رويايي در اين فيلم، گفت: هيچ چيز در اين فيلم، تصادفي نيست. ممكن است در لحظه نتيجه‌گيري تصادفي گرفته شود اما انتخاب‌ها كاملا مشخص و حساب شده است.
منصوري همچنين با اشاره به اين كه فيلم براي اكران عمومي تغييراتي بايد بكند، خاطرنشان كرد:اگر قرار باشد نسخه فعلي را تماشاگران در اكران عمومي تماشا كنند، مخاطب خيلي متوجه جزئيات فيلم نمي‌شود و طبيعتا براي اكران عمومي فيلم بايد دو تا سه پرده روشن‌تر شود.
"هنگامه قاضياني " بازيگر نقش رخشانه در "بيداري روياها " نيز در خصوص حضور خود در اين فيلم، گفت:در تجربه «بيداري روياها»، من شايد آدم خوش شانسي باشم و خدا من را دوست دارد كه در اين كار حضور يافتم. چنين تجربه‌اي، شايد فقط در تئاتر اتفاق بيفتد اما در اين فيلم يك كار گروهي ديدم كه همه عوامل دست به دست هم مي‌دادند و در كمال اتحاد و آرامش سعي مي‌كردند به يكديگر كمك كنند و هيچ كس به فكر اين نبود كه فقط خودش بدرخشد.
وي ادامه داد:حضورم در اين فيلم اتفاق بسيار خوبي بود و «بيداري روياها» براي من واقعاً بيداري روياها بود و باعث شد بدون هيچ گونه زخم روحي، پس از اين كار در دو تئاتر بازي كنم.
قاضياني در ادامه در خصوص پيچيدگي نقش خود و «امين حيايي» در «بيداري روياها» خاطرنشان كرد‌:كنترل اين مسئله كاملا به دست كارگردان صورت گرفت اما من در ابتدا فكر مي‌كردم كه همكاري من و امين حيايي به دليل تفاوت نقش‌هايي كه حيايي در سينما بازي كرده است، بايد پيچيده باشد و در اولين سكانس پلاني كه در شيشه‌گري روبروي هم قرار گرفتيم هر دو اين هراس را داشتيم كه آيا با هم هماهنگ هستيم يا خير اما فكر مي‌كنم در طول اين كار با هم هماهنگي خوبي داشتيم و تلاش ما اين بود كه دروغ نگوئيم و سعي كنيم يك چيزي را به سينما اضافه كنيم.
در ادامه اين نشست، «علي آشتياني‌پور» تهيه‌كننده اين فيلم در خصوص توليد  "بيداري روياها" گفت: در مورد مشاركت حوزه هنري در توليد اين فيلم شايد به همين حد بشود اشاره كرد كه همكاري كه حوزه هنري با ما آغاز كرد بهانه‌اي شد براي اينكه كار را خوب شروع كنيم و جدي بگيريم. پس از آسيبي كه من بعد از فيلم «نقاب» ديدم، رفتن به سراغ كار دوباره براي من سخت بود، اما حوزه هنري اين اطمينان را به من داد.
تهيه كننده "بيداري روياها" تصريح كرد:‌من بعد از «نقاب» بسيار اذيت شدم اما يكي دو بار در معاونت قبلي مديركل اين معاونت به من پيشنهاد داد كه پروژه‌هايي را بسازم كه اين پروژه‌ها، متاسفانه از آن نوع فيلم‌هايي بود كه بشدت نازل و سطحي بودند و من از اين پيشنهاد واقعا تعجب كردم و حتي وقتي فيلمنامه «بيداري روياها» را به دوستان دادم و پروانه ساخت گرفتم، ايشان به من گفت كه ما به شما قول همكاري داده بوديم اما براي فيلم ديگري و نه اين و من همانجا فهميدم كه بايد تنها به خودمان اكتفا كنيم! 
در ادامه، «رز رضوي» يكي ديگر از بازيگران "بيداري روياها" در خصوص حضور خود در اين فيلم گفت: من اين فيلمنامه را زماني كه خواندم گريه كردم و اما نمي‌دانم چرا و با توجه به اين كه سن من نمي‌خورد و حتي از جنگ و كشتار نيز خوشم نمي‌آيد، دلم براي شخصيت رخشانه كباب شد و رخشانه اين قصه و ايوب را دوست داشتم و حس خاصي نسبت به اين دو شخصيت داشتم به هرحال با تجربه كمي كه در سينما دارم حضور در اين فيلم براي من قشنگ بود.
«حميد آهنگر» تدوينگر "بيداري روياها" نيز در خصوص تدوين اين فيلم گفت: متاسفانه شرايط عرضه محصولات فرهنگي در كشورما بسيار ناعادلانه است و ما مجبور بوديم به دليل شرايطي كه براي عرضه فيلم‌ها تدوين فيلم را به گونه‌ ديگري آغاز كنيم چرا شرايطي كه در پخش به شما تحميل مي‌شود اين خلاقيت را از شما مي‌گيرد و شما مجبور هستيد ذهنيت خود را كنسروشده به مخاطب ارائه دهيد. به هر ترتيب تدوين «بيداري روياها» كار بسيار سختي بود اما با كمك دوستان و پدرم سعي كرديم تدوين خوبي داشته باشيم.
در ادامه «محمدرضا گوهري» در خصوص پايان فيلم گفت: قبول دارم كه در فصل پاياني حجم اطلاعات زياد است اما وقتي فيلم را نگاه مي‌كردم به هيچ عنوان اين حس را نداشتم كه پايان فيلم مخاطب را اذيت مي‌كند به هرحال در فيلمنامه شخصيت‌هاي متعددي وجود دارد و به نظر خودم شتاب انتهاي فيلم خيلي زننده نبود.
در بخش ديگري از اين نشست، "محمدعلي باشه ‌آهنگر" در خصوص ساخت فيلم‌هاي جنگي و اين كه چقدر متأثر از «ابراهيم حاتمي‌كيا» است، گفت:شايد تجربه‌‌هايي كه ما از جنگ داريم و همچنين ديدن تصاوير دروغين از جنگ در فيلم‌ها، ما را به اين سمت رسانده است كه نگاه متفاوتي به جنگ داشته باشيم چرا كه متأسفانه بلايي به سر سينماي جنگ آورده‌اند كه ساخت فيلم‌هاي جنگي امروزه مثل يك گناه نابخشوده است.
آهنگر افزود:من در جنگ زندگي كردم و نرفتم تا بجنگم.من جنگ را زندگي كردم و برخلاف بعضي از فيلم‌ها، نرفتم تا جنگ‌ها را در خاكريز ببينم و اگر برخي مواقع پس از ديدن فيلم‌هاي من نام حاتمي‌كيا مي‌آيد، اين موضوع باعث افتخار من است.
در خاتمه اين نشست، «امين حيايي» بازيگر نقش اصلي "بيداري روياها" در خصوص حضور متفاوت خود در اين فيلم، گفت:در درجه اول، فيلمنامه خوب من را جذب اين فيلم كرد و بعد كارگرداني را ديدم كه نسبت به كار خود، احاطه كامل دارد.بعد از اولين ملاقات با آقاي آهنگر، خيالم از بابت حضور در اين فيلم راحت شد!
وي ادامه داد:اگر اين فيلم خوب از آب درآمده است، بيشتر از همه كمك‌هاي تيمي بود كه اين كار را برايم جذاب كرد."بيداري روياها" يك كار تيمي بود و همه عوامل دست به دست هم دادند تا اين كار را انجام دهيم و من هنوز اين فيلم را نديده‌ام اما از همان زمان فيلمبرداري، اين احساس را داشتم كه "بيداري روياها" مي‌تواند در اكران، فيلم موفقي باشد.
گفتني است،از نكات قابل توجه در اين نشست مي‌توان به حضور محمدرضا شريفي‌نيا در سالن كنفرانس اشاره كرد، ضمن آن كه «امين حيائي» نيز در آخرين لحظات خود را به نشست رساند.

يادداشت هنگامه قاضياني بازيگر فيلم سينمايي ((بيداري رويا ها))
پلاك ها را آهسته جا به جا كن
رخشانه ، سبدم خاليست... سكوتت را ، بغض هايت را ، امانت مي خواهم...
زيرا كه مي دانم بار امانت لحظه هاي صبر و طاقت تو كار جاودانه من نيست...
كوير نسيان و خواب زده ام ، از قطرات مقدس اشك هايت سيرابم كن...
من عاجزم از بيان احساس محبوس تو در اندوه حباب شب
به حرف آمد ، سنگين بود امانت داريش ، هيچ چيز جلو دارش نبود ، نه سكوتي كه فرو خورده بود نه كفش هايش كه سنگين بود...
آژير قرمز يادت هست ، پناهگاه هاي سرد و بي تاب هر لحظه شتاب مرگ؟
بي خبري يارانت يادت هست؟
پلاكم هاي سردي كه نشان بي نشان دلداده من بود؟
من سوگواري پنهانم را در خلوت شبانه آه هايم زنده بگور كردم...
ذرات خاك هنوز در افق مردم نگاهم
برسينه مي كوبد ، تغيير اين كابوس پايان كودكانه هاي خواب ما بود.
هيچ جاي اين قصه خواب نداشت...
دلم مي خواهد اين سال هاي بي كسي ضربدر هيچي بشن...
تا شايد كوه هاي يخي آب بشن...
صداي پاي جنگ از خواب و روياي صلح بلند تر است...
كاش اي كاش بميرد تا بتوانم به ايمانم حكم ايقان دهم...
وقتي كوچه ها تاريك شدن ياد ريسه ها كن...
بي لبخند موندن و پوسيدن...
آخرين نشوني بي نشونم را به تو مي سپارم
روز هاي سخت در راهند ، به اطرافت نگاه نكن ، وارث زخم هاي مقدس خسته از قضاوتند ، بند كفش هايت را محكم ببند...
به اطرافت نگاه نكن...
باد تندي مي وزد پلاك ها را آهسته جا به جا كن...
تنها يادگار اين دل خسته اند ف بند كفش هايت را ببند...

برنامه سينماهاي مردمي جشنواره در روز 9 بهمن 88

براي دريافت برنامه سينماهاي مردمي جشنواره در روز 9 بهمن 88 به صفحه جداگانه زير مراجعه فرماييد:

صفحه برنامه ها


(با تشكر از سايت سينماي  ما و مجله نسيم هراز)

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم بهمن 1388ساعت 17:21  توسط اعضای گروه  | 

جشنواره فيلم فجر - سكانس چهارم

نشست پرسش و پاسخ فیلم آل برگزار شد
آل فیلمی از سینمای متفاوت

نشست پرسش و پاسخ فیلم آل به کارگردانی بهرام بهرامیان در جشنواره بین المللی فیلم فجر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره ، علی معلم (تهیه‌کننده) در این نشست گفت: سعی کردم در ساخت فیلم آل توانایی و استعداد عوامل فیلم در حوزه‌های مختلف دیده شود.
او اظهار کرد: ساخت فیلم در یک کشور خارجی کار دشوار و پر هزینه‌ای هست. در فیلم آل لوکیشن نیز نقش بازی می کند و همین نکته حسن بزرگ ساخت فیلم در خارج از ایران است. معلم در این نشست گفت: در سینمای ایران سه نوع فیلم داریم اول فیلم‌هایی که حرف مهمی دارند و با همین حرف مهم سر و صدا راه می‌اندازند و دیده می‌شوند ، دوم فیلم‌هایی که وابسته و متعلق به جریان تولید سینما هستند و سوم هم فیلم‌های میانه ، آل در دسته سوم قرار دارد و اصولاً در چند سال اخیر به فیلم‌های میانه کمتر توجه شده است.
بهرامیان هم در نشست نقد و بررسی آل درباره ساخت این فیلم گفت: فیلمنامه آل 17 بار بازنویسی شده است و حاصل کار و تلاش همه گروه فیلمی است که دیدید.
وی افزود: در فیلم آل دیالوگ زیادی وجود ندارد و مخاطب بسیاری از نکات را در پایان فیلم می‌فهمد.
مصطفی زمانی هم در این جلسه درباره شخصیت سینا توضیح داد و گفت: سینا با یک نگاه سطحی به مذهب می نگرد و همین نکته باعث می‌شود او در برهه‌ای از زندگیش خرافه را جایگزین مذهب کند. افرادی که به شکلی سطحی به مذهب نگاه می‌کنند در همه جای دنیا و در تمام مذاهب دیده می‌شوند.
همایون ارشادی در این جلسه فیلم آل را تجربه‌ای متفاوت و بزرگ در سینمای ایران داشت و درباره صحبت کردن به زبان ارمنی در فیلم گفت: من دیالوگ‌های فیلم را به زبان ارمنی حفظ کردم و از زبان ارمنی بلد نیستم.
آنا نعمتی هم در این نشست گفت: در شرایطی که سینمای ما با تکرار سوژه‌ها و نقشها روبه رو است خوشحالم که موقعیت بازی در فیلم متفاوت با کارگردانی و بازی‌های متفاوت را پیدا کردم.
بهرام عظیمی انیمیشن‌سازی که به‌عنوان فیلمنامه‌نویس در گروه آل حضور دارد در نشست نقد و بررسی این فیلم گفت: من طرح ساخت آل را برای ساخت یک فیلم انیمیشن سه بعدی ترسناک به آقای معلم ارائه دادم و ایشان یک هفته بعد از من خواست فیلمنامه یک فیلم زنده را براساس این طرح بنویسم.
فرخ فدایی صدابردار آل در ادامه این نشست با بیان اینکه فرشاد محمدی فیلمبردار در جلسه حضور دارد اما روی سن نیامده گفت: امیدوارم تماشاگران آل از ارائه خوب عنصر صدا در این فیلم لذت شنیداری ببرند.
حاجی درویشی طراح صحنه و لباس هم گفت: سعی کردم فرم مناسب و خوب فیلم در طراحی‌ها خوب از آب در بیاید در نهایت شما مخاطبان هستید که باید از نتیجه کار راضی باشید.

یادداشت آناهیتا نعمتی بازیگر فیلم ((آل))

اتفاق کارنامه کاری

اتفاق ،شاید مهمترین نقطه کارنامه ی کاری یک بازیگر، برای خیلی ها خیلی دیر اتفاق می افتد ، برای بعضی ها زود ، برای یکسری دیگر به موفع و برای عمده ای هم اصلا" اتفاق نمی افتد و اصلا" همین اتفاق است که موجب می شود تا تو بیشتر کشف شوی و بهتر حرکت کنی و اگر در مسیری که بعد از این اتفاق برایت هموار می شود درست حرکت کنی اتفاق های بزرگتر هم برایت می افتد . حالا نمی دانم ،آل  برای من اتفاق اول است یا اتفاق دوم ، اما فارغ از تقدم و تاخرش هرچه که باشد یک اتفاق است و برای همین ارزش نقشی که در فیلم داشته ام برایم دو صد چندان می شود .
شاید به خاطر همین اهمیت است که زیاد دوست ندارم راجه به نقش و کلیت فیلم تا قبل از نمایش حرفی زده باشم و همه چیز را به بعد از دیده شدن فیلم موکول می کنم و آن زمان بیشتر و بهتر می توان راجه به نقش و فیلم حرف زد . گفت که چرا ، آل متفاوت ترین فیلم ژانر وحشت سینمای ایران است و چرا دختر روان پریشی که نقش آن را بازی کرد ام اتفاق کاری ام است تا بعد از اکران فیلم .

 

 بازیگران فیلم درباره نقش‌شان در «هیچ» چه می‌گویند؟

سینمای ما- بیتا موسوی: بازیگران فیلم سینمایی"هیچ" یکی از دلایل اصلی حضور در این فیلم را فیلمنامه و همکاری با عبدالرضا کاهانی کارگردان جوان آن می‌دانند. دومین بار است که به پشت صحنه فیلم "هیچ" می‌روم. بازیگران اصلی این فیلم همه حرفه‌ای و تعدادشان زیاد است، به گفته کاهانی در این فیلم تمام بازیگران نقش اول هستند. این یکی از ویژگی‌های کار است. دفعه قبل نتوانستم با بازیگران صحبت کنم قرار شد یک بار دیگر زمانی که گروه شب ‌کار هستند و به طور کلی فضای فیلم متفاوت است سر صحنه بروم.

ساعت نزدیک شش بعد از ظهر بود که دوباره به همان کوچه بن‌بست منطقه کن رسیدم. می‌دانستم بازی مهدی هاشمی و مرضیه برومند هم شروع شده، اما برومند امروز بازی نداشت. وارد حیاط شدیم. خانه تاریک بود و هنوز پروژکتورهای صحنه روشن نبودند. اول با هاشمی روبرو شدم، بازیگری که در این فیلم چهره‌پردازی متفاوت دارد و پس از هفت سال دوری به سینما برگشته است.

به گفته فرح مرزی با پروتزی که در فک وی گذاشته شده و خالی که بر روی صورت دارد، چهره‌ای کاملا متفاوت به خود گرفته و مطمئن هستم مخاطبان زیادی که دوری وی را چند سال تحمل کردند، حتما برای دیدن او روی پرده به سینما می‌روند. بقیه بازیگران (کوثری، بهرام، ابر، مهران فر، جواهریان، احمدی و فراهانی) گریم شده‌اند و در حیاط با هم صحبت می‌کنند. دیگر درمیان آنها غریبه نیستم، همدیگر را به خاطر چند روز قبل که در لوکیشن بودم می‌شناسیم.

هوا سرد است و صحبت‌های من و کاهانی به فیلم "بیست" مربوط می‌شود که به تازگی در جشنواره باتومی جایزه بهترین بازیگر مرد را دریافت کرده است. کم کم بچه‌ها به کنار همان میز سفید می‌آیند تا برای تمرین آماده شوند. بازی باران کوثری (یکتا) به پایان رسیده و قصد رفتن دارد. اما به اندازه‌ای ارتباط خوبی بین این گروه حاکم است که همه از او می‌خواهند امشب تا ساعت 12 پیش آنها باشد و بعد برود. او هم قبول می‌کند تا ساعت 10 در کنار گروه باشد.

تمرین شروع می‌شود. یکی دوبار برق می‌رود و همه جا تاریک می‌شود. اول حسابی همه می‌ترسند اما آهسته آهسته این را هم یک شوخی پشت صحنه می‌دانند. قرار است سکانس 26 فیلمبرداری شود. سکانسی که تقریبا همه بازیگران حضور دارند. پشت میز همه درباره صحنه‌های این سکانس نظر خود را می‌گویند و کاهانی به حرف‌های آنها گوش می‌دهد و به راحتی نظر آنها را اعمال می‌کند.

حدود یک ساعت این تمرین طول می‌کشد و همه با علاقه کار را دنبال می‌کنند. بیشتر بازیگران لحن دیالوگ‌ها را با یکدیگر تمرین می‌کنند. کاهانی بلند می‌گوید: بچه‌ها اگر فکر می‌کنید قطعی شده بریم، بگیریم. همه نظرشان مثبت است. اما دوباره به روتوش گریم بازیگران نیاز است. در همین فرصت که بعضی از گروه در حال بازسازی گریم هستند فرصتی می‌شود تا با مهدی هاشمی که در حال خوردن عصرانه است، صحبت کنم.

برخورد بسیار خوبی دارد، صحبتهایمان را با مجموعه مورد علاقه‌ام "روزگار قریب" شروع می‌کنم و دوست دارم در ابتدا درباره دوری چند ساله خود از سینما برایم تعریف کند، او در جواب می‌گوید: "وقتی در یک سریال تاریخی و طولانی کار می‌کنی، خود به خود نمی‌توانی کار سینما انجام بدهی. قبل از حضور در "روزگار قریب" سینما از ده سال پیش به سمتی رفته بود که من دوست نداشتم در آن فضا باشم.

"مدتی کار در تئاتر را دنبال کردم و بعد هم در تلویزیون سریال‌های خوبی به من پیشنهاد شد، مانند "روزگار قریب" و "هزاران چشم" کیانوش عیاری و "طلسم شدگان" داریوش فرهنگ. به همین دلیل فرصتی برای سینما نداشتم. البته در این هفت سال برای بازی در فیلم‌های سینمایی پیشنهاد داشتم، اما این پیشنهادها کمدی‌های عامه پسند بودند، قبول نکردم. تا اینکه در فیلم "روزکارنامه" مسعود کرامتی بازی کردم.

"البته چند فیلم خوب هم پیشنهاد شد اما من درگیر سریال بودم. زمانی که فیلمنامه "هیچ" را خواندم، احساس کردم کار عجیبی است. کاهانی را دورادور با فیلم "بیست" می‌شناختم. فیلمنامه "هیچ" مرا جذب کرد و بعد متوجه شدم همه بازیگران و گروه حرفه‌ای هستند."

وی یکی از دلایل حضور خود را در"هیچ" این طور توضیح می‌دهد: "در ابتدا به خاطر فیلمنامه بازی در این فیلم را قبول کردم. اما وقتی وارد شدم، احساس کردم کارگردانی بسیار قوی‌تر از فیلمنامه است. با اینکه کاهانی یکی از فیلمنامه نویسان فیلم است، اما انگار شخص دیگری آن را نوشته و حالا کارگردانی آمده و با فکر، ایده و برداشتی که از متن دارد آن را کارگردانی می‌کند و این برای من جذاب است."

هاشمی درباره فضای کلی فیلم می‌گوید: " کل خانواده و فیلمنامه عجیب هستند. شخصیت و روحیه کاهانی برای من حرف اول را می‌زند. او بر کار احاطه دارد و جزئیات را در نظر می‌گیرد. در "هیچ" همه تمام انرژی خود را برای ساخت به کار می‌برند. هر روز که همه گروه اینجا هستیم، هیچ کس نمی‌خواهد زود برود و هیچ بازیگری ته‌مانده انرژی خود را به صحنه نمی‌آورد و تازگی و طراوت را به همراه دارند. امیدوارم بقیه کار هم خوب پیش برود و ما صاحب فیلم خوبی شویم."

وی که اصرار دارد درباره نقش خود توضیح زیادی ندهد، می‌گوید: "نادر" یک آدم بیماراست، بیماری شبیه اعتیاد، این موضوع دست خودش نیست و مشکل ژنتیکی دارد همین امر باعث شده تنها، منزوی، محتاج و بدبخت زندگی کند. اما دوست دارد مثل بقیه مردم خانواده و زندگی معمولی داشته باشد. نادر در این فیلم پدر خانواده‌ای پر جمعیت است."

پس از صحبت‌های من گروه مشغول آماده کردن صحنه هستند و من خوشحالم از اینکه هنوز کار شروع نشده و می‌توانم در این فرصت با پانته آ بهرام و مهران احمدی صحبت کنم.

گریم بهرام تازه تمام شده و او دوباره به حیاط پشتی می‌آید با مهران احمدی (بیک) که نقش همسر وی را دارد درباره این سکانس کمی صحبت می‌کند. یکی از خصلت‌های بیک این است که بلند صحبت می‌کند، به همین دلیل محترم همسر او دچار شک شده و از نظر گویش مشکل دارد. صحبت‌های او نامفهوم است، اما این بازیگر به خوبی توانسته از اجرای این نقش برآید و به لحن متفاوتی دست پیدا کند.

پانته آ بهرام بازیگر محترم قصه "هیچ" درباره حضور خود در این فیلم می‌گوید: " فیلمنامه "هیچ" تنها فیلمنامه گروتسک ایرانی است که در این سال‌ها با آن روبرو شدم. پیش از این هرگز متنی با چنین تعریف کاملی از این ژانر هنری ندیده بودم، زیرا رسیدن به فضای گروتسک کار آسانی نیست.

"معمولا منابع و مآخذ مکتوب در ارتباط با گروتسک برای تدریس در دانشگاهها محدود است و به نظر من فیلمنامه "هیچ"می‌تواند منبع مناسبی برای تدریس باشد. این متن، خیلی کامل است، زیرا همه تعاریف این گونه هنری در آن گنجانده شده است."

وی درباره فضای این فیلم معتقد است: فیلمنامه "هیچ" تو را با احساساتت بلاتکلیف می‌کند. درست لحظاتی که در حال خندیدن هستی، مشمئز می‌شوی و در همان لحظه‌ای که دلت می‌خواهد محیطی که در آن قرار گرفتی را ترک کنی، عاشقانه آنجا را دوست داری. فکر می کنی وحشت زده ای ولی می خندی.

فیلمنامه "هیچ" مجموعه‌ای است از احساسات متناقض که موفق می‌شود در یک لحظه آنها را در مخاطب بیدار کند. من زمانی که فیلمنامه را می‌خواندم این فضا برایم جالب بود. البته مهکام و کاهانی را از قبل می‌شناختم و با بقیه گروه یا قبلا کار کرده بودم و یا دورادور آنها را می‌شناختم."

بهرام درباره دلایل حضور خود در این فیلم می‌افزاید: "این عواملی که عنوان کردم باعث شد من در این کار حضور داشته باشم. البته نقش محترم نیز برایم جذابیت دیگری داشت. وقتی سابقه بازی یک بازیگری از مرحله‌ای می‌گذرد، خیلی سخت نقش‌های گوناگون به او پیشنهاد می‌شود. اما من در این فیلم با نقشی روبرو شدم که مشکل گویش دارد و بعضی افراد حرف‌های وی را می‌فهمند و بعضی دیگر متوجه نمی‌شوند. محترم برای ادای کلمات دچار مشکل است."

وی درباره گویش محترم می‌گوید: "قرار بود بر اساس فیلمنامه "هیچ" حرف‌های محترم کاملا نامفهوم باشد. ولی با کاهانی در تمرین‌ها به این نتیجه رسیدیم که او نباید کاملا لال باشد و به نوعی در آستانه خوب شدن است. این اتفاق برای این شخصیت در داستان بر اساس یک شوک افتاده است. من خانمی را می‌شناختم که به خاطر فوت پسرش دچار چنین مشکلی بود و از این نمونه استفاده کردم.

"تا جایی که من اطلاع دارم تا کنون چنین نقشی بازی نشده است. سعی کردم بیان این شخصیت را فرموله کنم و حالا زبان محترم فرموله و قاعده‌مند است و می توانم اگر شخصی بخواهد به او این بیان را تدریس کنم."

بهرام که یکی از بازیگران حرفه‌ای تئاتر است، درباره استفاده از تجربیات تئاتری خود برای ایفای نقش محترم معتقد است: "ناگفته پیدا است که بازیگری می‌تواند به این فضا برسد که تربیت گویشی و بیان تئاتری داشته باشد. یعنی روی حنجره و بیان کلماتش تسلط پیدا کند. تمرین‌های تئاتر این امکان را به بازیگر می‌دهد که از قابلیت‌های بیانش گسترده‌تراستفاده کند."

صحبت‌های من و بهرام بر اساس تحربیاتی که دارد کاملا تخصصی شد و خوشحالم توانستم در این گفتگو از حضور وی نیز استفاده کنم. هنوز صحنه این پلان مورد دلخواه کاهانی نشده و تصمیم دارد در جزئیات تغییراتی بدهد، البته در این صحنه مهران احمدی بازی ندارد. به همین دلیل فرصتی است که با شخصیت بیک داستان یک گفتگویی داشته باشم.

بازی خوب او را در فیلم‌های"آدم"، "آن جا" و "بیست" به خوبی به یاد دارم، این بازیگر مستعد گزیده کار است و بیشتر در فیلم‌های کاهانی بازی می‌کند. این بار قطعه‌ای در بینی دارد و برای رسیدن به این نقش خود را کمی چاق کرده، مطمئن هستم که باید با یک مهران احمدی جدید در "هیچ" روبرو شویم.

بسیار خوش‌برخورد و شوخ است به همین دلیل صحبت کردن با او همیشه برای من راحت است، وی درباره نقش خود چنین توضیح می‌دهد: "فکر می‌کنم نقش "بیک" متفاوت‌تر از پنج کار سینمایی است که تا کنون بازی کرده‌ام. برای خودم تجربه دوست‌داشتنی است. لحظات بسیار خوبی دارد. بیک پسر بزرگ خانواده‌ای است که مادرش عفت است. البته در این فیلم همه شخصیت‌ها داستان را پیش می‌برند. اینجا هم من یک وانت دارم مثل مجموعه "آشپز باشی" محمدرضا هنرمند و فیلم "بیست". اما این سه وانتی با هم تفاوت‌های فاحشی دارند.

میثم در "بیست" بچه شهرستانی ساده، همدانی و عشق فیلم است. اما در "هیچ" با شخصیتی لمپن و پایین شهری روبرو هستیم. نقش بیک بستر این را داشت که وارد کلیشه‌های رایج شود به دلیل شخصیت لمپنی که دارد اما در سال 88 آن لمپنیسم دیگر جواب نمی‌دهد و ترسم از همین موضوع بود که وارد کلیشه‌ها نشوم و همیشه از این موضوع فرار می‌کنم و امیدوارم این اتفاق دراین فیلم نیفتاده باشد."

احمدی برای رسیدن به این نفش می‌افزاید: "درمتن هیچ وقت شخصیت پردازی کامل نمی‌شود بازیگر با حضور خود جلوی دوربین شخصیت را کامل‌تر می‌کند و به نوعی مکمل متن است. بیک با وانت سمساری می‌کند. با شیوه معمول دریافت نقش، این آدم‌ها را پیدا کردم سعی کردم با نگاه کردن به این آدم‌ها اندیشه آنها را بفهمم، این شناخت را درون خودم بریزم و از آن پر شوم. در این صورت است که همه چیز ناخودآگاه می‌شود. وقتی از آدمی لبریز می‌شوی اوست که به تو فرمان می‌دهد. البته در این راه کاهانی خیلی موثر بود. او بازی‌گری و شخصیت‌های اجتماع را خوب می‌شناسد."

وی درباره اینکه چه چیزهای را خود به شخصیت بیک اضافه کرده است، می گوید:"آدم‌هایی مثل بیک وقتی به واسطه شغلشان ممکن است بارهای سنگینی را در روز جا به جا کنند، قطعا فیزیک خاصی دارند. آن فیزیکی که من به این آدم اضافه کردم، باعث شد شخصیت او شکل بگیرد. این آدم باید 10 ساعت در روز با بلندگو پشت وانت کاسبی کند، قطعا این موضوع روی صدایش تاثیر می‌گذارد. بیک به شدت عصبی است. فکر می‌کنم اینها چیزی بود که من وارد شخصیت کردم.

"البته کاهانی قابلیت‌های این نقش را در من دید. من هم خودم را برای نقش چاق کردم و مدام پرخوری می‌کنم. در حال حاضر حدود هشت کیلو دریک ماه وزنم بیشتر شده. میثم در "بیست" قرار بود جوان‌تر و لاغر باشد ولی اینجا بیک باید سه سال بزرگتر از سن واقعی من به نظر بیاید. دوست ندارم مخاطب مهران احمدی ببیند. امیدوارم بیک هم احمدی نباشد."

صحبت‌های من باید به پایان برسد چون کار گروه در حال شروع شدن است و به سکوت نیاز دارد. جهانگیر میرشکاری صدابردار فیلم که از همه گروه باسابقه‌‌تر است و به او عمو جهان می‌گویند از همه می‌خواهد سکوت را رعایت کنند تا او به راحتی کار خود را انجام دهد. کاهانی معتقد است حضور او برای ما اتفاق بسیار خوبی است چون همیشه از تجربیاتش استقاده می‌کنیم.

صدا، دوربین، حرکت. کار گرفتن این پلان با چند تمرین سر صحنه شروع می‌شود. نادر کنار حوض نشسته و جلوی او بچه‌های بیک روی یک گلیم خوابیده‌اند. در قسمت دیگر حوض محترم در حال درست کردن گچ در یک استانبولی است. او با همان گویش نامفهوم خود نادر را صدا می‌کند می‌گوید هوا گرم است پتو را از روی بچه ها کنار بزن. در همین موقع نیما با آن عینک ته اسکانی خود کیسه گچ را داخل صحنه می‌آورد و کنار حوض می‌گذارد و می‌رود روی پله‌های خانه عفت کنار لیلا می‌نشیند و با هم صحبت می‌کنند. در همان زمان عفت از پله‌ها پایین می‌آید و می‌گوید:

عفت : بریم تو دیگه حالا
نادر : این بچه حیفه مدرسه نمی‌ره . کارشو بذار من انجام بدم. حالا چی کار می‌کنه؟
عفت : چهار تا سی دی لیلا کپی می‌کنه اون می بره می‌فروشه
نادر : حالا من اون کارو بکنم
عفت : چهار تا سی دی فروختن چیه که تو هم بری؟ بیا بالا
بیک در دستشویی
نادر : با بیک هم اصلا ً نمی‌شه حرف زد
عفت : حالا پاشو بریم بالا

این پلان هم با چند برداشت کوتاه قطعی می‌شود. بچه‌ها باید برای پلان بعدی که بیک قرار است وارد صحنه شود، تمرین کنند. عفت قصه برای پلان بعدی بازی ندارد کمی سردش شده هوا هم کم کم خنک می‌شود. از او می‌خواهم در یکی از اتاق‌های خانه که کمی گرمتر است و صدای ما مزاحم فیلمبرداری نمی‌شود با هم صحبت کنیم.

نیره فراهانی تا کنون برای بازی در فیلم‌های "به همین سادگی" و "تقاطع" کاندید دریافت حایزه شده و البته همیشه به خاطر سلیقه‌ای که دارد کمتر بازی می‌کند و ترجیح می‌دهد با کارگردانانی همکاری کند که نگاه حرفه‌ای در سینما دنبال می‌کنند.

وی در ابتدا درباره کم کاری خود در سینما می‌گوید: "من در دانتشگاه هنرهای زیبا درس خواندم. هم دوره‌های من به خاطر تربیت استادانی چون بیضایی، شمیم بهار، گلشیری و کوثر یاد گرفتیم که بازی در هر کاری را قبول نکنیم. من شاید مثل خیلی‌ها نیاز مالی داشته باشم ولی هیچ وقت تا امروز حاضر نشدم هر نقشی را قبول کنم. همین موضوع باعث می‌شود خیلی‌ها من را نشناسند. هر شخصی شهرت را دوست دارد ولی قرار نیست به هر قیمتی به دست بیاورد.

"دلم می‌خواهد وقتی بازی می‌کنم یک تاثیری درمخاطب بگذارم و خودم هم به لحاظ هنری ارضا شوم. اگر غیر از این باشد قبول نمی‌کنم، زیرا حتی دستمزد آن هم به من نمی‌چسبد."

فراهانی درباره حضور خود در این فیلم می‌افزاید: "وقتی کاهانی به من پیشتهاد بازی در این فیلم را داد، خوشحال شدم زیرا فیلم "بیست" کار قبلی ایشان را بسیار دوست داشتم. وقتی فیلمنامه را خواندم خیلی قصه و شخصیت‌ها مرا جذب کرد. نقش عفت خیلی جالب و دور از من بود."

وی درباره نقش عفت چنین توضیح می‌دهد:"عفت یک زن دلاک است که خانواده پر جمعیتی دارد. او زن بسیار قانعی دارد، عفت با وجود مشکلات زیادی که دارد، علافمند است، سایه بالاسر داشته باشد که نادر وارد قصه می‌شود و اتفاقاتی را با خود وارد قصه می‌کند."

فراهانی درباره همکاری با کاهانی می‌گوید: "کار این کارگردان من را به 30 سال پیش که اتودهای کلاسیک می‌زدیم، برد. از ابتدا قرار بود هیچ بازیگری دیالوگ حفظ نکند. فقط همه متن را خواندیم، من پنج بار آن را مطالعه کردم و هر بار به نقش خودم بیشتر نزدیک شدم. همیشه قبل از کار ما یک ساعت تمرین می‌کنیم و هر بازیگری راجع به نقش خود صحبت می‌کند. یکی دیگر از ویژگی‌های کار بداهه‌گویی است. این فیلم بیشتر تصویر واکنش و عکس العمل است و من عاشق این نوع سینما هستم."

ساعت نزدیک 10 شب است و باران کوثری قصد رفتن دارد با اینکه همه به خصوص نگار جواهریان از این موضوع ناراحت است، اما به هر حال خسته است و نیاز به استراحت دارد. فکر می‌کنم تا زمان حاضر شدنش بتوانم با این بازیگر سینما که طرفداران زیادی دارد، یک گفتگوی کوتاهی داشته باشم. او پر از انرژی است و همیشه کارهای خود را با علاقه دنبال می‌کند.

وی درباره حضور خود در این فیلم پر بازیگر می‌گوید: "هیچ" از فیلمنامه‌هایی است که همه نقش‌ها آنقدر ویژگی دارند که هر بازیگری به راحتی حضور در آن را قبول کند. من در این فیلم نقش یکتا همسر عادل (احمد مهران‌فر) را بازی می‌کنم. این نقش مجموعه ویژگی‌هایی داشت که برایم جذاب بود. بازی در نقش یکتا خیلی متفاوت از کارهای قبلی من است و امیدوارم در اجرا نیز این اتفاق افتاده باشد. اصولا بازی کردن با لحجه آذری کار سختی است. نمی‌توانم از حالا به نتیجه مطمئن باشم."

او برای رفتن عجله دارد و من وقت وی را نمی‌گیرم. به همین دلیل فکر می‌کنم همین صحبت کوتاه ما تا حدودی جوابگوی کنجکاویمان برای نقش یکتا باشد. در میان گفتگوی ما پلان بعدی هم گرفته می‌شود.

احمد مهران‌فر یا همان عادل قصه که عشق فوتبال دارد در کنار صحنه ایستاده و هنوز بازی او شروع نشده است. بهتر است که سراغ او بروم که نقش همسر یکتا را دارد. وی درباره همکاری خود با کاهانی می‌گوید: "من فیلم "بیست" را خیلی دوست داشتم . قرار بود در این فیلم هم بازی کنم که به علت قراردادی که داشتم، نتوانستم با گروه همکاری کنم.

"رابطه من و کاهانی از زمانی پررنگ تر شد که وی تئاتری از من دید که همان زمان فیلمنامه "هیچ" در حال نگارش بود، او به من پیشنهاد داد و وقتی متن را خواندم به آن علاقمند شدم. من و یکتا در این فیلم هر دو فوتبالیست بودیم و حالا با هم زندگی می‌کنیم. نقش عادل در فیلمنامه خیلی مشخص نبود ولی فکر می‌کنم در اجرا نمود پیدا کرده است و جای کار دارد.

"او شخصیت عقده‌ای است که به ایده‌آل‌هایی که در ذهنش بوده نرسیده است. این موضوع وی را درونی کرده اما در عین حال یک آدم بیرونی است. عادل فوتبالیست بوده که حالا نیست و با همسرش هم مشکلاتی دارد و پسر دوم خانواده است."

صابر ابر با همان شخصیتی که از وی سراغ دارم در حال شوخی کردن با بچه‌های گروه است. او با موهایی به رنگ هویج و عینک ته اسکانی چهره‌ای جدید به خود گرفته است و مطمئنم نسبت به کارهای قبلی نقش متفاوتی دارد.

وی دراین باره معتقد است: "درهر فیلمی نسبت به محتوا، شکل ساختاری و فیلمنامه آدم‌ها چیده می‌شوند و اگر این نوع گریم‌ها، شکل بازی‌ها، لباس‌ها و حتی کاراکترها متفاوت به نظر می‌آیند به این دلیل است که خود فیلمنامه هم متفاوت است. آدم‌های این قصه در موقعیت استثنایی قرار گرفته‌اند که شاید این موقعیت خیلی کم برای خانواده‌ای اتفاق بیفتد.

"زمانی که فیلمنامه را خواندم، به نظرم آمد این آدم‌ها همه واقعی هستند و در شرایط واقعی هم قرار گرفته‌اند. اما یک پروسه زمانی را طی می‌کنند، که برای هر آدمی پیش نمی‌آید. این افراد با توجه به اینکه همه آدم‌های معمولی هستند، اما خاص به نظر می‌آیند و در شرایط متفاوتی هم قرار دارند. من نقش نیما داماد خانواده را برعهده دارم که همسرم نگار جواهریان (لیلا) است ، نیما همیشه همه چیز را با تأخیر متوجه می‌شود."

وی درباره جذابیت این نقش می‌گوید: "من نقشی را قبول می‌کنم که در فیلم جای درستی قرار گرفته و به حضور آن نیاز باشد. نیما برای من کاراکتری بود که همیشه دوست داشتم بازی کنم."

بعد از گفتگو با صابر نوبت نگار جواهریان است که نقش نامزد وی را بازی می‌کند. بازی او در فیلم "شبانه روز" را بسیار دوست داشتم و می‌دانم بازیگر با استعدادی است. او درباره حضور خود در فیلم "هیچ" معتقد است: " نقش لیلا و حضور آدم‌ها کنار هم برایم جذاب بود. در بیشتر سکانس‌ها همه بازیگران حضور دارند.

"لیلا دغدغه خانواده دارد و اتفاقا نگران همه آنها و خیلی هم اهل عمل است. او در این خانواده فرودست، آدم امروزی است. حضور در این نقش برایم جذابیت بسیاری داشت. کاراکتر لیلا را تا به حال در سینما تجربه نکرده بودم."

ساعت نزدیک 10:30 شب است و گروه قصد دارند شام بخورند هوا هم سردترشده است. من منتظر سی دی عکس‌های فیلم هستم که با کاهانی و سینا خاکساری عکاس کار قبلا انتخاب کرده‌ایم. بچه‌های گروه اصرار دارند شام آنجا باشم. اما دیر وقت است و نمی‌توانم بیشتر از این با گروه همراه شوم.

از خانه خارج می شوم و فکر می‌کنم این شاید اولین و آخرین باری باشد که به کوچه پس کوچه‌های کن می‌آیم. در راه برگشت به "هیچ" فکر می‌کنم و اینکه چقدر می‌تواند دغدغه‌های اجتماعی را به تصویر بکشد. در همین کوچه‌ها مردم عادی را می‌بینم که پوششی شبیه بازیگران فیلم دارند و متوجه می‌شوم که تمام این قصه و آدم‌ها برگرفته از جامعه هستند و گویی شخصیت‌ها همین جا در دل تهران بزرگ زندگی می‌کنند.


 

یادداشت مرضیه بروند بازیگر فیلم (هیچ)

عاشق نقشهای کوچولو

گهگداری بدم نمی آید جلوی دوربین بازی داشته باشم تا یاد گذشته ها بیفتم ، اما بازی در قالب نقش های بلند و طولانی را دوست ندارم بنابراین برای حضور در نقش های کوتاه اگر از نقش و نوع نگاه کارگردان خوشم بیاید و به هر حال دلیلی برای حضور در جلوی دوربین وجود داشته باشد آن را می پذیرم ، سازنده فیلم هیچ کارگردانی جوان،خوب،خوش زبان و پر تحرک است و از همه مهمتر بچه پر رو هم نیست !!! وقتی تلفنی به کار دعوت کرد ؛ مهرش به دلم نشست.
در ابتدا کاهانی نقشی دیگر که خیلی طولانی بود را برای بازی به من پیشنهاد داد که قبول نکردم ؛ بنابراین قرار شد  نقش  عمه خانوم را بازی کنم که پیرزن دربه داغونیست .  گروه سازنده هیچ خوب ، صمیمی و کاربلد بودند و کار در فضای دوست داشتنی پیش رفت و امیدوارم حاصل کارم خوب شده باشد . چون ایمان دارم خود هیچ فیلم خوبیست و امیدوارم نقش خوبی را در این فیلم بازی کرده باشم .

«عصر روز دهم» مجبوب ترين فيلم جشنواره تا به امروز

عصر روز دهم

در صبح سومین روز از جشنواره فیلم فجر فیلم عصر روز دهم ساخته مجتبی راعی برای اهالی رسانه به نمایش در آمد. این فیلم که با اشک تماشاگران در پایان فیلم همراه بود در مورد دختری پزشک است که با گروه هلال احمر و برای پیدا کردن خواهر خود راهی عراق می شود که در آنجا با مشکلاتی مواجه می شود.

ازحواشی این فیلم برگزار نشدن جلسه پرسش وپاسخ بودکه دلیل آن  بیماری کارگردان فیلم عنوان شد. همچنین تهیه کننده فیلم نیز در سالن حضور داشت.

برنامه سينماهاي مردمي جشنواره در روز 7 بهمن 88

براي دريافت برنامه سينماهاي مردمي جشنواره در روز 7 بهمن 88 به صفحه جداگانه زير مراجعه فرماييد:

صفحه برنامه ها

(با تشكر از مجله نسيم هراز- سايت سينماي ما و آقاي طهماسب صلح جو (منتقد))

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفتم بهمن 1388ساعت 0:57  توسط اعضای گروه  | 

جشنواره فيلم فجر - سكانس سوم

داوران بخش نقش خیال بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد

اسامی داوران بخش نقش خیال- مسابقه آثار پویانمایی بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر اعلام شد.
به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم فجر، 3 نفر از کارشناسان و هنرمندان فیلم های این بخش از جشنواره را داوری می کنند.
داوران این بخش از جشنواره عبارتند از : محمد دهستانی کارگردان انیمیشن، سعید توکلیان کارگردان انیمیشن  و رضا تقدسی تهیه کننده و کارگردان انیمیشن.
در بخش نقش خیال بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر  31 اثر پویانمایی رقابت می کنند.
در این بخش دو سمیرغ بلورین به بهترین اثر پویانمایی و بهترین کارگردانی پویانمایی اهدا می شود.
بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در حال برگزاری است.


فراخوان انتخاب بهترین عکس های خبری جشنواره فیلم فجر

تقدیر از عکاسان برتر جشنواره فیلم فجر در آیین برترین های رسانه  
از عکاسان برتر بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در آیین برترین های رسانه تقدیر می شود.
روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در نظر دارد به منظور تشویق عکاسان رسانه های جمعی حاضر در جشنواره ، بهترین عکس های خبری رسانه ها را انتخاب و معرفی نماید و به برگزیدگان جوایزی اهدا کند.
از کلیه عکاسان رسانه های جمعی اعم از خبرگزاری ها ، نشریات و سایت های خبری دعوت می شود تا عکس های منتخب خود از بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر را حداکثر تا تاریخ بیستم بهمن ماه سال جاری روی یک لوح فشرده به روابط عمومی جشنواره تحویل دهند تا پس از داوری این عکس ها توسط یک هیات داوری ، از عکاسان برتر در آیین برترین های رسانه تقدیر به عمل آید.
چندی قبل فراخوان انتخاب برترین های رسانه در دو بخش منتشر  شد در بخش بهترین رسانه، پس از بررسی های لازم از برترین های بخش های خبرگزاری، سایت خبری، نشریه مکتوب (روزنامه، هفته‌نامه، ماهنامه)، برنامه تلویزیونی، برنامه رادیویی، شبکه رادیو و تلویزیون، ویژه‌نامه جشنواره تقدیر خواهد شد.
در بخش فعالان رسانه ای از افراد برتر سرمقاله نویس ، نویسنده و منتقد، خبرنگار،  گزارشگر، مصاحبه‌گر، پژوهشگر و مقاله‌نویس و عکاس تقدیر می شود.
مراسم اعلام برترین‌های رسانه نیز پس از استخراج آخرین آمار کمی و کیفی ماهنامه‌های ویژه بهمن، در دهه دوم اسفند 1388 برگزار می شود تا از برگزیدگان زمینه‌های گوناگون عرصه‌ی رسانه، با اهدای لوح افتخار و جوایز ارزشمند، تقدیر به عمل آید.


طلا و مس ، موفق ترين فيلم جشنواره تا امروز

شايد نام همايون اسعديان کارگردان سينما که به زبان مي آيد ناگهان به ياد فيلم سينمايي "ده رقمي"، اثري کمدي افتاده و لبخندي کوچک براي اين فيلم به لبانمان بيايد. فيلمي کاملا گيشه اي که با استفاده از هنرمندان شناخته شده در بين مخاطبان عام، تنها براي فروش ساخته شده بود.
زماني که در ليست بلند بالاي فيلم هاي حاضر در جشنواره نگاه کرده و نام اسعديان را ببنيم، اين انتظار در مخاطب ايجاد مي شود که بايد شاهد فيلمي هم سطح با "ده رقمي" بود، اما "طلا و مس" اثري متفاوت و بارها جذاب تر از "ده رقمي" و يا هر فيلمي است که تا امروز در جشنواره به نمايش در آمده است.
فيلمي که سادگي يک زندگي را به نمايش گذاشته و دست و پنجه نرم کردن قشر خاصي از جامعه را با مشکلي ناگهاني و ماندني به نرمي به تصوير مي کشد.
داستان در رابطه با طلبه اي است که به همراه همسر و دو فرزندش براي حضور در حوزه هاي علميه از نيشابور به تهران آمده و ناگهان با بيماري همسرش مواجه مي شود. بيماريي که فلج شدن ناگهاني زن را به همراه دارد.
شايد در فيلم هاي ديگر که اين روزها ساخته مي شود با نوعي جبهه گيري، نگاهي متفاوت به طلبه و به واسطه آن، به قشر روحاني جامعه مي شود. افرادي که گاه آنچه که نشان مي دهند، نيستند. اما سيد صادق "طلا و مس" همان است که هست. همان طلبه جواني که بنا به آموزه هاي خاص، چندان رويي براي ابراز علاقه به همسر خود ندارد.
قهرمان داستان در شرايط سخت اقتصادي تمام توان خود را کار مي گيرد تا بتواند هزينه لازم براي درمان همسر را تامين کند. اين تلاش به حدي مي رسد که قاليچه نيمه تمام را خود به تنهايي به اتمام رسانده و آن را براي درمان زن به فروش مي رساند.
در اين داستان مرد آرام آرام توان ابراز عشق واقعي خود به همسرش را پيدا مي کند و آن را به اوج مي رساند.
طلا و مس توانست نظر منتقدان سينما را به خود جلب کند، به گونه اي که بعد از نمايش به رنگ ارغوان، تنها فيلمي است که مي توان گفت تمامي منتقدان و خبرنگاران بعد از ديدن آن با چهره حاکي از رضايت از سالن نمايش خارج شدند.
هرچند همايون اسعديان در پرونده سينمايي خود فيلم هايي چون ده رقمي، شب روباه، شوخي، آخر بازي و .. را دارد، اما به جرات مي توان گفت که طلا و مس اثري متفاوت از ديگر آثار اين هنرمند است.

«پژمان كريمي» منتقد سينما در گفت‌وگو با خبرنگار سينمايي فارس در مورد فيلم «طلا و مس» ساخته همايون اسعديان، اظهار داشت: در يك كلام «طلا و مس» يك فيلم روان، سالم و دوست داشتني است.
وي در ادامه افزود: اساسا در يك مقطع از تاريخ سينماي ايران باب شده بود كه برخي فيلمسازان به سمت قصه‌هاي ساده مي‌رفتند و اين قالبي شده بود براي پزهاي روشنفكرانه. خوشبختانه ظهور برخي از فيلمسازان در دو سه سال اخير نشان داده است كه اساسا قالب سوژه قصه و پرداخت روان، اتفاقا مي‌تواند محفلي باشد براي ساخت فيلم‌هايي كه هم مخاطب عام و مخاطب خاص را هدف قرار مي‌دهد و براي هر دو طيف پذيرفتني است. «طلا و مس» يك كار نمونه‌اي در اين زمينه است.
نويسنده روزنامه كيهان در ادامه افزود: اين فيلم با يك سوژه بسيار ساده و ملموس تماشاگر را از ابتدا تا انتها همراه مي‌كند و در عين حال، حرف خود را كامل بيان مي‌كند.
وي اظهار داشت: مي‌توان گفت كه «طلا و مس» مضموني كاملا ديني دارد و به صراحت و به شكلي كاملا جذاب، در عين حال بي‌پيرايه و تأثيرگذار پيام خود را منتقل مي‌كند.
وي در پايان گفت: به نظر من «طلا و مس» از جمله آثاري است كه در اين جشنواره استحقاق بيشتر ديده شدن دارد و در پايان از بازي خوب بهروز شعيبي و نگار جواهريان در آن بايد قدرداني كرد.


گزارشی از نشست «خواب‌‌هاي دنباله‌دار»

نشست مطبوعاتي فيلم سينمايي «خواب‌هاي دنباله‌دار» با حضور پوران درخشنده (كارگردان)،‌ مهران احمدي (دستيار كارگردان و برنامه‌ريز و بازيگر)، عليرضا خمسه و زيبا هاشمي (بازيگران)،‌ مسعود سلامي (مدير فيلمبرداري)، فريد فرح‌مرزي (طراح صحنه و لباس و چهره‌پرداز)، آرش قاسمي (صداگذار)، ميلاد موحدي (آهنگساز)‌ و طهماسب صلح‌جو (منتقد)‌ در سالن سعدي برج ميلاد برگزار شد.
طهماسب صلح‌جو درباره فيلم «خواب‌هاي دنباله‌دار» گفت: دو عنصر در ساختار اين فيلم نسبت به كارهاي قبلي خانم درخشنده تفاوت‌هايي دارد. عنصر فيلمبرداري و تدوين با توجه به حال و هواي فيلم، دنيايي از فانتزي دارد.
در ادامه اين نشست مسعود سلامي با اشاره به شيوه فيلمبرداري اين فيلم گفت: ما قبل از شروع فيلمبرداري با آقاي فرح‌مرزي بخش‌هاي مربوط به خوا‌ب‌هاي فيلم را بررسي كرديم تا وصله ناجور نباشد. اين بخش‌ها را روي دست فيلمبرداري كردم و با طراحي لباس و دكوپاژ خانم درخشنده مجموعا به اين قالب رسيديم.
وي افزود: برخلاف اين كه گفته مي‌شود خواب‌هاي كودكان رنگي است، ما در اين فيلم سعي كرده‌ايم تا از توناليته‌هاي گرم استفاده كنيم كه رنگي‌ هم نباشند. فكر مي‌كنم تفاوت اين فيلم با ديگر ساخته‌هاي خانم درخشنده به فيلمبرداري روي دست آن و تفاوت خواب و بيداري است كه در آن نشان داده مي‌شود.
پوران درخشنده هم در پاسخ به سوال يكي از حضار درباره بازيگرداني كودكان در فيلم‌هايش گفت: بازي هميشه براي من ارزش خاصي داشته و بازيگران را تجلي انديشه فيلم مي‌دانم. به همين خاطر فرصت‌هاي مختلفي از روخواني ، تحليل و كار كردن لحظه به لحظه با آنها را در اختيارشان قرار مي‌دهم كه خصوصا در مورد نابازيگران اتفاق مي‌افتاد.
وي ادامه داد: تلاش من اين است تا از بين علاقمندان وهنرمندان با استعداد دست به انتخاب بزنم و يكي از شخصيت‌هاي اصلي اين فيلم را به يك نابازيگر سپردم و خانم زيبا هاشمي كه نقش دختر معلول را بازي مي‌كردند يكي از شاگردان قديمي من هستند.
درخشنده با بيان اين مطلب كه كار كردن با بازيگران حرفه‌اي به راحتي امكان‌پذير است، گفت: اصولا انسان اگر عاشق كارش باشد و آن را ارزشمند بداند اين فرصت را در اختيار انسان‌هاي توانمند ديگر نيز قرار مي‌دهد چون اصولا كار كردن با بازيگران حرفه‌اي راحت‌تر است.براي من هميشه كار با نابازيگران يك افتخار است.
عليرضا خمسه يكي ديگر از بازيگران اين پروژه با اشاره به تغيير روند بازيگري‌اش در چند سال اخير گفت: اصولا هر بازيگري دوست دارد در نقش‌هاي متفاوت بازي كند و خوشبختانه اين امكان براي من فراهم شد كه با همين گروه در كنار خانم درخشنده فيلم «بيست» را بازي كنم كه اولين تجربه من فارغ از بازي در نقش‌هاي طنز بود كه مورد قبول تماشاگران قرار گرفت و مردم حضور جدي من را دوست داشتند.
وي ادامه داد: براي اولين بار در فيلم «خواب‌هاي دنباله‌دار» افتخار قرار گرفتن جلوي دوربين خانم درخشنده را پيدا كردم و اميدوارم با توجه به علاقمنديم به حضور در نقش‌هاي گوناگون و متفاوت نقش‌هاي بعدي‌ام نيز مورد توجه مردم قرار بگيرد.
طهماسب صلح‌جو در ادامه اين نشست بازي عليرضا خمسه را ستود و گفت: خمسه با ظرافت‌هايي كه به اين شخصيت داده است، آن را شيرين و دلنشين نشان مي‌دهد و به نظرم بر روي لبه باريك يك بند حركت كرده است.
خمسه همچنين گفت: معمولا در سينماي كليشه‌اي و بدنه همه چيز مشخص و تعيين شده است. معمولا تصويري كه از نيروي انتظامي در فيلم‌ها داريم شخصيت‌هاي خشك و جدي هستند كه اگر بخواهيم از واقعيت در پرداخت آنها استفاده كنيم، هر نقشي در نهايت با زيبايي و ظرافت همراه خواهد بود.
وي ادامه داد: شخصا كاري به كليشه‌هايي كه در مورد نيروي انتظامي وجود دارد، ندارم چرا كه آنها را آدم‌هاي روباتيك و فاقد روح نشان مي‌دهند كه حتي لبخند هم نمي‌زنند. به نظرم شخصيت‌ها بايد با قالب‌هاي نو معرفي شوند كه اين با حضور بازيگران جوان امكان‌پذير خواهد بود.
بازيگر فيلم «خواب‌هاي دنباله‌دار» تاكيد كرد: حتي خشن‌ترين آدم‌ها نيز انسان هستند و همه از رنگ‌هاي متنوعي برخوردار هستند. من در اين فيلم، سعي كرده‌ام از رگه‌هاي نازكي كه خودم تجربه مي‌كنم و آن طنز است، وارد شخصيت پاسبان اين فيلم كنم.
عليرضا خمسه با اشاره به امكان بداهه‌پردازي در اين فيلم گفت: ما در ابتدا اجازه گرفتيم تا پيش از شروع فيلمبرداري با حضور خانم درخشنده و مهران احمدي، فرشته صدر عرفايي و پانته‌آ بهرام چند جلسه روي فيلمنامه كار كنيم و پيشنهاداتي كه در زمينه اصلاح آن داشتيم را ارائه كرديم. فكر مي‌كنم به خاطر همين است كه به اشتباه در كنار نام آقاي مهران احمدي، عنوان فيلمنامه‌نويس نيز ذكر شده است.
در ادامه نشست، ميلاد موحدي آهنگساز فيلم «خواب‌هاي دنباله‌دار» اين فيلم را تجربه بسيار موفقي براي خود دانست و گفت: اين اولين تجربه سينمايي من بود و پيش از اين موسيقي چند تله فيلم را كار كرده بودم. موسيقي اين فيلم تلفيقي از موسيقي ايراني و كلاسيك است كه فضايي فانتزي و كودكانه دارد و درعين حال سكانس‌هاي بسيار احساسي دارد كه با موسيقي بايد نشان داده مي‌شد.
مهران احمدي دستيار كارگردان و برنامه ريز و يكي از بازيگران اين فيلم درباره همكاري خود با پوران درخشنده گفت:همكاري من با ايشان در فيلم «بيست» شروع شد كه ايشان به عنوان تهيه‌كننده و من به عنوان بازيگر و دستيار حضور داشتند و اكنون در فيلم «خواب‌هاي دنباله‌دار» افتخاري دستياري ايشان را كسب كردم.
وي افزود: پوران درخشنده بدون هيچ تعارفي يكي از شريف‌ترين‌ها در سينماست و فيلم‌هايش از مضامين انساني برخوردار هستند و مسئله‌اش انسان به معناي اخص است. خوشحالم كه دستيار چنين انساني بودم و بر طبق اوامر ايشان بازي در اين فيلم را نيز قبول كردم.
احمدي با اشاره به چگونگي ايفاي نقشش در اين فيلم گفت: سعي كرده‌ام حضور واقعي در اين فيلم داشته باشم چون كاراكتر اجازه شخصيت پردازي را به من نمي‌داد و حس مي‌كردم حضور واقعي و نزديك به زندگي در اين فيلم كفايت مي‌كند.
احمدي در پاسخ به اين سوال كه چرا در كنار بازيگري، دستياري و برنامه‌ريزي نيز انجام مي‌دهد، گفت: من تجربه بازيگري و دستياري همزمان را پيش از اين داشته‌ام كه به زعم دوستان تجربه بدي هم نبوده و توانسته‌ام گليم خود را از آب بيرون بكشم. اگر در كنار بازيگري دستياري و برنامه ريزي مي‌كنم به اين دليل است كه دلم نمي‌خواهم تن به هر كاري بدهم و هميشه سعي مي‌كنم تا انتخاب‌هاي گزيده‌اي داشته باشم. ترجيح من اين است كه براي آدم‌هاي مهم دستياري كنم تا اين كه تن به هر كاري ندهم.
زيبا هاشمي ايفاگر نقش زيبا در ادامه اين جلسه، گفت: اگر هر بازيگري در كنار خود فرشته‌اي همچون پوران درخشنده داشته باشد، هيچ استرسي به خود راه نمي‌دهد. هدف من روي آوردن به بازيگري بود و فكر مي‌كنم در اين راه بسيار مهم است كه در كنار چه كسي كار كني و از چه كسي ياد بگيري. فكر مي‌كنم خانم درخشنده پايه كار من را بسيار خوب بنا نهاد و از من يك بازيگر به تمام معنا ساخت.

وي افزود: ايشان طوري با من كار كردند كه بتوانم اين نقش را بازي كنم و خوشبختانه توانستم از پس آن بر بيايم.
نويد فرح‌مرزي طراح صحنه و لباس و چهره‌پرداز اين فيلم درباره همكاري‌هاي قبلي خود با پوران درخشنده گفت: اولين بار با فيلم «شمعي در باد» با خانم درخشنده همكاري داشتم و از ايشان بسيار آموختم و «بيست» دومين همكاري من بود و به لطف و هدايت خانم درخشنده و عوامل گروه پروژه «خواب‌هاي دنباله‌دار» را نيز به اتمام رسانديم.
وي در پاسخ به اين سوال كه گريم بعضي از شخصيت‌ها مبالغه‌آميز است، گفت: گريم شخصيت‌هاي فيلم بر اساس نظر من و خانم درخشنده اجرا شد و بر اساس كدها و شاخصه‌هاي اين نوع شخصيت‌ها طراحي شد و اين سليقه صرف نبود و نتيجه حاصل از بررسي فيزيك چنين شخصيت‌هايي بود.
آرش قاسمي صداگذار «خواب‌هاي دنباله‌دار» با اشاره به نحوه پخش صداي اين فيلم گفت:‌ متاسفانه ما برخي از نقص‌هاي صدا را به عهده سالن‌ها مي‌گذاريم اما ظاهرا سالن برج ميلاد كيفيت خوبي نداشته است.
وي افزود: صداگذاري كاملا كاري حسي است و كار كردن با خانم درخشنده كه حس قوي دارند در اين زمينه سخت است و آدم بايد خودش را به ايشان برساند. ما سعي كرده‌ايم صدا در اين فيلم به چشم نيايد و خودش را نشان ندهد.
وي از همكاري محسن روشن در اين فيلم تشكر كرد و گفت: ايشان روتوش نهايي صدا را انجام دادند و ايده‌هاي بسيار خوبي را به من منتقل كردند. در زمينه طراحي صدا نيز بايد بگويم كه طراحي به آن مفهوم در اين فيلم انجام نشد چون اصولا طراحي صدا در رده‌هاي بالا قرار دارد و از زمان نگارش فيلمنامه شكل مي‌گيرد.
ما سعي كرديم با المان‌هاي صوتي مثل اكو دادن و دفرمه كردن خواب و واقعيت را از هم جدا كنيم و فضاهاي متعدد فيلم را از هم تفكيك كنيم.
پوران درخشنده درباره اقبال اين فيلم در اكران عمومي گفت: فكر مي‌كنم هر چه از دل بربيايد به دل بنشيند و درباره اكران عمومي نيز مي‌توانم بگويم اين فيلم اثر موفقي باشد.
وي همچنين با اشاره به موفقيت‌هاي احتمالي در بخش مسابقه گفت: اين موفقيت‌ها بستگي به نگاه داوران دارد، اين كه آيا به آدم‌ها جايزه مي‌دهند يا به كارها و عملكرد آدم‌ها. اميدوارم داوران تلاش‌ها و فعاليت‌هايي كه در اين فيلم انجام شده را ببينند.
در انتهاي اين نشست پوران درخشنده به دلايل عدم بهره‌گيري از بازيگران معلول در اين فيلم اشاره كرد و گفت: به نظرم سخت‌تر اين است كه با كسي كار كنيم كه معلول نباشد و از او بخواهيد كه نقش يك معلول را بازي كند.
فهميدن درونيات يك معلول روانشناختي خاص خود را مي‌خواهد و به اين سادگي‌ها نيست. شناخت رفتارها، نوع نگاه، كنش‌هاي معلولين نياز به درك، حس و فهم آنها دارد.تا در نهايت بتوانيد آن را به نمايش بگذاريد.
وي افزود: زيبا هاشمي براي رسيدن به اين نقش ساعت‌ها كار كرد و در اين زمينه با هم در مورد علت و انگيزه رفتارهاي اين دختر حرف زديم و در نهايت او توانست به اين نقش برسد و من از بازي خانم هاشمي راضي هستم. 


همه در انتظار ديدن فيلم آتشكار

فیلم "آتشکار" دومین ساخته سینمایی محسن امیریوسفی با بازی حمید فرخ‌نژاد است که همانند ساخته قبلی این کارگردان از درونمایه اجتماعی و طنزآمیز برخوردار است. فیلمنامه که به وسیله امیریوسفی به نگارش درآمده، زندگی یک کارگر آتشکار را به تصویر می کشد که تردید در انجام یک کار مهم او را با روح پدرش درگیر می کند....

کمال تبریزی دراین باره  گفت :من فیلم آتشکار را دیده ام و به نظرم طنز مدرنی داردو بسیار جذاب است .وواقعا نمی فهمم که چرا مانع نمایش این فیلم شدند !

 مجیدی نیزکه به تازگی فیلم آتشکار را دیده است درباره این فیلم گفت :آتشکار فیلم خوبی شده است وحتی ما تلاش کردیم که این فیلم اکران شود .من معتقدم این فیلم فیلم بدی  نیست وامیدوارم که امکان نمایش این فیلم فراهم شود.

(با تشكر از امير قادري، پژمان كريمي ، مجيد مجيدي و كمال تبريزي براي اين پست)+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم بهمن 1388ساعت 22:50  توسط اعضای گروه  | 

گزارشی از سومین روز جشنواره بیست و هشتم تئاترفجر

آثار بخش مرور همچنان مورد استقبال

سید جواد روشن: سومین روز جشنواره بیست و هشتم تئاتر فجر در حالی سپری شد که همچنان نمایش های خیابانی و ایستگاه نمایشی "کودک، صلح ، شادی" با استقبال خوبی از سوی مردم همراه است و تالارهای نمایشی نیز میزبان نمایشهای مختلف بودند.

روز گذشته و در بخش آثار خیابانی ، نمایش های خیابانی « تلاطم امواج یک » به کارگردانی بهرام ریحانی ،«به سرعت گیر نزدیک می شوید » به کارگردانی مهدی حبیبی و« معضل » به کارگردانی محمد زارع زاده در بخش منتخب جشنواره ها و نمایش های «عشق + عشق» به کارگردانی مسعود محرابی و«انسان هسته ای» به کارگردانی شاهد پیوند به عنوان آثار بخش ویژه انقلاب اسلامی در فضای باز تئاتر شهر اجرا شدند.
همچنین در فضای باز خانه هنرمندان ایران نیز نمایش های «فرشته ها می آیند» به کارگردانی رسول حق شناس ،«الگوی مصرف » به کارگردانی علی رحیمی ،«شما چی میگید؟» سامان خلیلیان و «تیک تاک تیک تاپ» به کارگردانی مهدی اصغری اجراشدند. پارکینگ تالار وحدت نیز شب گذشته میزبان تماشاگرانی بود که به دیدن نمایش «فانتو میستریا» کاری از گروه تئاتر نووگوفرونتا از کشور چک رفته بودند.
یکی از بخش هایی که در سال های اخیر مورد استقبال تماشاگران قرار گرفته است ، بخش مرور آثار صحنه ای است. از آنجایی که این نمایش ها اجرای عموم خود را پشت سر گذاشته اند ، اجرا در جشنواره آخرین فرصت برای تماشاگرانی است که نتوانسته اند از این آثار دیدن کنند . روز گذشته نمایش "عشق لرزه" به کارگردانی سهراب سلیمی در بخش مرور و البته مسابقه بین الملل در تالار چهارسو مورد استقبال خوب تمااشگران قرار گرفت.
همچنین مجموعه ئتئاترشهر در سومین روز از برگزاری جشنواره میزبان نمایش های " اتللو" به کارگردانی عاطفه تهرانی ، "شمشیرهای ژنرال" به کارگردانی مسعود موسوی و " دویدن با زخم کف پا" به کارگردانی علی نرگس نژاد بود که استقبال خوبی را به همراه داشتند و در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر نیز نمایش " ما همه اهل یک محله ایم" به کارگردانی رضا صابری از پیشکسوتان تئاتر مشهد به روی صحنه رفت.
از دیگر گروه های شهرستانی حاضر در جشنواره ، روز گذشته نمایش های "جای پای خالی" به کارگردانی عبدالمحمد سالاری از بندر لنگه و "گلف" به کارگردانی نعمت زمانپور از مسجد سلیمان به ترتیب در تالارهای مولوی و تماشاخانه مهر حوزه هنری به روی صحنه رفتند.
تماشاخانه ایرانشهر و سنگلج نیز شب گذشته میزبانی آثاری از یونان ، کلمبیا و ایتالیا بود که نمایش "پروانه ها" از ایتالیا در تالار شماره 2 ایرانشهر بیش از دیگران مورد استقبال قرار گرفت.
همچنین در بخش میهمان نمایش «دزدآب » به کارگردانی هادی مرزبان شب گذشته اولین اجرای خود را در تالار وحدت با استقبال خوب تماشاگران پشت سر گذاشت و نمایش " دخترای ننه دریا" به کارگردانی مریم شوقی برگزیده یازدهمین جشنواره دانشجویی تئاتر عروسکی در خانه نمایش اداره تئاتربه روی صحنه رفت.
در بخش رادیو تئاتر نیز نمایش رادیویی "خراب‌کار" نوشته امیر جوشقانی و به کارگردانی آشا محرابی که قبلا با عنوان " یک اجرای شنیدنی" معرفی شده بود با هنرنمایی امیر جوشقانی، مهرخ افضلی، علی زرینی، مهدی طهماسبی، حبیب بختیاری، مجید حمزه و بهناز بستان‌دوست درتالاراستاد انتظامی خانه هنرمندان اجرا شد.
تالار کنفرانس مجموعه تئاترشهر نیز روز گذشته و در بخش نمایشنامه خوانی میزبان تماشاگرانی بود که برای دیدن و شنیدن نمایش "دبستان دوشیزگان" نوشته و کار شکوفه آروین به آنجا آمده بودند.
گروه های حاضر در بازار تئاتر ایران نیز همچون روزهای گذشته در طبقه طبقه دوم تالار وحدت میزبان مهمانان ایرانی و خارجی جشنواره بودند و کارگاه های آموزشی نیز طبق برنامه برگزار شد.
همچون روزهای قبل ، سومین روز جشنواره میزبان هنرمندان و مدیران فرهنگی بود که به دیدن نمایش ها آمده بودند که از آن جمله می توان به دکتر مجید سرسنگی اشاره کرد.

(با تشكر از سيدجواد روشن براي اين پست)

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم بهمن 1388ساعت 21:9  توسط اعضای گروه  | 

جشنواره فيلم فجر - سكانس دوم

نگاهي به تسويه حساب ميلاني


تسويه حساب

نشست نقد و بررسی «تسویه حساب» به کارگردانی تهمینه میلانی با حضورعوامل این فیلم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جشنواره، میلانی در این نشست با بیان اینکه باید با نگاه محبت آمیز به زنان بزه کارجامعه نگریست، گفت:« سه سال این فیلم توقیف بود و به من می گفتند، جامعه آمادگی و پذیرش این نوع فیلم ها را ندارد. من به طور حتم آسیب های اجتماعی را می شناسم و در نگارش فیلمنامه این  فیلم بزرگترین روانشناسان هم به من کمک کردند. بخشی از خشم این زنان نسبت به دیگر افراد جامعه به این دلیل است که جامعه آنها را انکار می کند. تا هنگامی  که ما نسبت به آنها  از خود همدلی نشان ندهیم و دوستشان نداشته باشیم، خطر مقابله از سوی آنان وجود دارد و آنها دست به کارهای خطرناکی خواهند زد. بنابراین ما باید برای جلوگیری از این نوع برخوردها با محبت و همدلی به این افراد نگاه کنیم.»


این کارگردان در پاسخ به پرسشی درباره کمدی سیاه بودن این فیلم گفت:« تسویه حساب» به هیچ وجه کمدی و طنز نیست و تنها موقعیت طنز دارد. موقعیت های این فیلم آنقدر عجیب و غیرمتعارف است که تماشاگر با دیدن آنها به خنده می افتد. من فیلم را برای تماشاگر طبقه متوسط جامعه درست کردم تا آنچه را که او دوست دارد به او نشان  دهم و بتوانم از این طریق نکاتی را ارایه کنم.»


محمد نیک بین تهیه کننده فیلم با اشاره به اینکه به دلیل برخی از محدودیت ها ناچار بودیم، از نمایش تمام ویژگی های  این زنان چشم پوشی کنیم، توضیح داد:« ما مجبور بودیم بسیاری از چیزها را نشان ندهیم اما نهایت تلاشمان را کردیم تا به موضوع نزدیک شویم.»


مهناز افشاریکی از بازیگران این فیلم درباره نقش خود گفت:«تا به حال چنین نقشی را تجربه نکرده  بودم و ایفای این نقش برای من جذابیت زیادی داشت.»


لادن مستوفی دیگر بازیگر فیلم با بیان اینکه هریک از بازیگران با توانایی های خود رنگی به فیلم اضافه کرده بودند، گفت:« این چهار دختر یک تیم و یک پیکره را تشکیل می دانند که هارمونی خاصی  با هم داشت و توانایی تک تک بازیگران و کارگردانی خانم میلانی به نتیجه خوبی منجرشد.»


السا فیروزآذر هم که یکی دیگر از بازیگران «تسویه حساب» بود درباره نقش خود گفت:«نقش مریم را خیلی دوست داشتم و و جزییات این کاراکتر از جمله تعصبی که به خواهرش داشت برای من جذاب بود.»


بهاره افشاری هم که یکی دیگر بازیگران اصلی فیلم حضور خود در سینما را مدیون میلانی دانست و گفت:«به خانم میلانی مدیونم. چراکه اولین نقش سینمایی ام را پس از سریال «او یک فرشته بود» به من پیشنهاد داد و اگر این نقش به من پیشنهاد نمی شد شاید اصلا فرصت حضور در سینما را پیدا نمی کردم.»

پ.ن: البته اين فيلم خيلي به مزاق منتقدان خيلي خوش نيومد...

برنامه سينماهاي مردمي جشنواره در روز 5 بهمن 88

براي دريافت برنامه سينماهاي مردمي جشنواره در روز 5 بهمن 88 به صفحه جداگانه زير مراجعه فرماييد:

صفحه برنامه ها

(با تشكر از آقاي طهماسب صلح جو براي اين پست)

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم بهمن 1388ساعت 2:42  توسط اعضای گروه  | 

جشنواره فيلم فجر - سكانس اول

گزارش اختصاصی از بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر

افتتاحیه جشنواره فیلم فجر در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد

در این مراسم که دکتر محمد حسینی،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه جواد شمقدری،معاونت سینمایی و مهدی مسعود شاهی،دبیر جشنواره به همراه جمعی از هنرمندان حضور داشتند،مراسم با یک ساعت تاخیر و راس ساعت نوزده و با اجرای محمد سلوکی وسرود ملی جمهوری اسلامی ایران و قرائت کلام الله مجید اغاز شد.

سپس مسعود شاهی،سینما را آینه تمام‌عیاری خواند که برای نظاره کردن خود نیازمند عزمی راسخ است و ادامه داد: جشنواره فیلم فجر حاصل کار جمعی خانواده سینما است و کوششی را می‌طلبد که آن نیز از جانب ما اهالی هنر و سینما صورت می گیرد.به همین واسطه من و تمامی اهالی سینما در خدمت سینما دوستان هستیم.

در ادامه شمقدری گفت: به لطف خدا، امسال شاهد فیلم‌های خوبی در جشنواره خواهیم بود. گرچه نقش مسئولین قبلی در این راستا را نمی‌توان انکار کرد و امیدواریم با مشاهده حداقل ده فیلم برتر در بجش مسابقه، شاهد گشودن در دیگری در عرصه موفقیت سینما باشیم و معاونت سینمایی حاضر است تمام هزینه‌های ساخت یک فیلم خوب را تقبل کند.
او در ادامه افزود: یکی از سبک‌هایی که امروزه کمتر در سینمای ما دیده می‌شود، فیلم های سیاسی است و به رنگ ارغوان، آغاز خوبی در این زمینه خواهد بود. لذا امید است برخی فیلم هایی که در قبل دیده نمی‌شدند دیده شوند و مورد نقد و بررسی قرار گیرند. گرچه ممکن است دیدگاه های متفاوتی در این زمینه وجود داشته باشد و همچنین انتظار می رود مشارکت و همدلی که در عرصه سینما کاسته شده است بیشتر گردد.

وی در ادامه افزود:حدود سی و پنج داور در زمینه های مختلف جشنواره مشغول بررسی فیلمها و آثار موجود هستند و بیست داور نیز انتخاب هایشان را انجام داده اند که در روز اختتامیه اسامی آنان اعلام خواهد شد.لذا از انجاییکه خود من نیز سه سال داوری جشنواره فیلم فجر را برعهده داشتم،دلیل عدم پذیرش برخی سینماگران برای داوری را تنها دغدغه کاری انان می دانم واین یک امر طبیعی است.

 جواد شمقدری در پایان خاطر نشان کرد:سینمای ایران،باید از پوسته داخلی خود خارج شود و در عرصه جهانی دیده شود که این امر با تحقق مسائل و معارف دینی در عرصه سینما قابل تحقق است.

در ادامه،وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی با ذکر بیاناتی از امام(ره) و رهبر انقلاب اسلامی گفت:سینما یک هنر برتر است و به واقع روایت برتر است و یک هنر پیچیده و متعال است.سینما سی نما است.بدون هیچ کم و کاست .این سینما با انقلاب متولد شد و فرزند انقلاب بود و انقلاب ما را با همین سینما و هنرش می شناسند که با رفتار و بیانات رئیس جمهور نیز زبان زد شد.

در ادامه مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر نماهنگی از اهالی سینما که در سال اخیر از دنیا از قیبل امیر قویدل،مسعود رسام،مهدی نوربخش،نیکو خردمند،فرخ لقاهوشمند،سیف ا.. داد،عباس شباویز،پیمان ابدی و پروین سلیمانی پخش گردید.

سپس سعید میر اعلایی و علیرضا خمسه به روی صحنه آمدند و مراسم تقدیری از علی کسمایی(پیشکسوت دوبله) به همراه ابراهیم رضایی( مسئول لابراتوار فیلم های رنگی) ، محمدصادق اذین(مدیر تولید) ، محمد مهدی جعفری(مدیر موسسه قرن بیست و یک) ، اصغر شاهوردی(صدابردار) ، داریوش ارجمند(بازیگر سینما و تلویزیون) ، اسحاق خانزادی (صدابردار) ، محمد تقی پاک سیما(تصویر بردار) و رضا برجی(عکاس ومستند ساز) سینما صورت گرفت و به هر یک از این عزیزان یک دستگاه پراید در هنگام خروج از سالن تحویل داده شد.

افتتاحیه بیست و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر راس ساعت 22 پایان یافت.


از نكات حاشيه اي اين مراسم مي توان به اين اشاره كرد كه قرار بود اين مراسم به طور زنده از طريق راديو و به خصوص راديو ايران پخش شود اما هيچ كدام از راديو هاي مستقر در آنجا در هنگام مراسم افتتاحيه (ايران ، تهران و گفتگو) صداي داخل سالن افتتاحيه را نداشتند و هر از چند گاهي گزارشگران آنها اتفاقات داخل سالن را اطلاع مي داد.

همچنين هنوز هيات داوران اين جشنواره اعلام نشده و قرار است كه اين هيئت داوران در مراسم اختتاميه معرفي شوند!!!

همچنين در جشنواره امسال فيلم فجر بخشي اختصاصي براي پويانمايي در نظر گرفته شده است كه به گفته بهرام عظيمي فقط به پويانمايي هاي كوتاه اختصاص داده شده است...

براتون بخشي از افتتاحيه بيست و هشتمين جشنواره بين المللي فيلم فجر رو  به صورت صوتي در اينجا قرار مي دهيم كه بخش مربوط به ياد درگذشتگان امسال سينماي ايران است: (روي لينك زير كليك كنيد)

دانلود فايل صوتي قسمتي از مراسم افتتاحيه جشنواره فيلم فجر - بخش ياد درگذشتگان


تیزر جشنواره بین المللی فیلم فجر رونمايی شد

تیزر بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر آماده شد و برای استفاده مخاطبان روی سایت جشنواره قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی جشنواره ، این تیزر هم اکنون با قابلیت پخش آنلاین (Online Streaming) بر روی سایت رسمی جشنواره قرار گرفته و امکان دانلود آن با فرمت "FLV" وجود دارد.
تیزر بیست و هشمین جشنواره بین المللی فیلم فجر با مسئولیت اجرایی ایمان یاری و توسط محمد پرویزی کارگردانی شده است.

تيزر جشنواره بيست و هشتم (پخش)

دانلود (فرمت FLV و حجم 5.53 مگابايت)

ببیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم فجر از 5 تا 15 بهمن ماه سال جاری در تهران برگزار می شود.برنامه هاي راديو ويژه جشنواره فيلم فجر


1-راديو جوان : كمي برايم سينما بياور 7 - اجرا: مهران دوستي ؛ سردبير: مهدي شاهرضايي - ساعت 15 تا 17

2- راديو فرهنگ : هفت اقليم - ويژه جشنواره فيلم فجر - اجرا: قوام پور - ساعت 17 تا 19

3- راديو تهران : سكانس 28 - اجرا : احسان كرمي - ساعت 19 تا 20:30

4- راديو ايران:  گذر هفتم - سينما ، ويژه جشنواره فيلم فجر (سينما صدا) - اجرا : فرزاد حسني ؛ سردبير : مهدي زري باف - ساعت 19:15 تا 20:00

5- راديو گفتگو: سينما تصوير - ويژه جشنواره فيلم فجر - اجرا: جعفرپور - ساعت 19:00 تا 20:00


پخش زنده مراسم اختتاميه بخش بين الملل و اصلي جشنواره فيلم فجر بر روي اينترنت

علاقه مندان مي توانند براي ديدن مراسم اختتاميه بخش بين الملل و اصلي جشنواره فيلم فجر به آدرس http://www.fajrlive.tv مراجعه كنند.

+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم بهمن 1388ساعت 2:37  توسط اعضای گروه  | 

در افتتاحيه چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر چه گذشت؟؟؟

چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر با حضور وزير ارشاد افتتاح شد

مراسم افتتاحيه چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر صبح امروز با حضور وزير فرهنگ ارشاد اسلامي در مجتمع فرهنگي هنري بوشهر برگزار شد. به گزارش خبرگزاري شبستان، محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين مراسم گفت: شعر ذات پرواز است که به اقتضاي قوت بال و پر شاعر اوج مي گيرد و به قول سهراب شاعران وارث خرد و روشني اند.


وي افزود: بوشهر سرزمين ولايي و والايي است، شوريدگان شيدايي که آيين سوگواري به حماسه بدل ساختند و قصيده عشق حسيني را غزل، که انگاري عشق بازي در عين عزاداري است.

حسيني تصريح كرد: چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر به منصه اجرا نشست، براي يکايک تلاشگران و فراهم آورندگان اين محفل عظيم و ميهمانان گرامي از شاعران، نويسندگان، شعردوستان، اديبان و عالمان آرزوي توفيق دارم.

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي ادامه داد: ايران اسلامي در شعر بلندبالاترين سرو بوستان در تقسيمات جهاني است وبيشترين سهم را به خود اختصاص داده است.

وي افزود: شعر پارسي بيش از يک هزاره تاريخ روشن دارد. اهل عقل و خرد در جهان ما را با شعر و شاعرانمان مي شناسند گرچه امروز ايران را با انقلاب و امام عظيم الشان (ره) و رهبر فرزانه و رئيس جمهوري شجاعمان مي شناسند.

حسيني اظهار داشت: البته هنوز هم در ميدان ادب يکه تاز هستيم، اما چرا چهارمين جشنواره را برگزار مي كنيم؟ در کجا جا ماندگي داشته ايم، اميدوارم که اين فاصله افزايش نيابد و کاروان شعر بشتابد البته آنچه صورت گرفته به همت اديبان و شاعران بوده است.

وزير ارشاد اذعان كرد: اگر ديگران دستي از دور برآتش دارند، حضرت آبت الله سيد علي خامنه اي رهبر معظم انقلاب با عنايت ويژه سينه سوختگان اين معبد را نيز درمي يابند.

حسيني گفت: از مسوولان امور فرهنگي و هنري مي خواهم که در امر مهم فرهنگ و هنر آنجا که به حيطه شعر و تصنيف مربوط مي شود کمال دقت را مبذول دارند و دل به حمايت از شاعران و تصنيف سرايان متعهد و متبحر بسپارند.

وي افزود: يادمان باشد که اين انقلاب يک انقلاب فرهنگي بود و اين دولت دغدغه اش فرهنگ است و دل واژه رييس جمهوي صيانت از فرهنگ ايران اسلامي است و شعر انقلاب، ظرفيت جهاني شدن را دارد.

وزير ارشاد تصريح كرد: انقلابي که پيام آور حق و عدالت، عزت و کرامت، صلح و صفاست و قائد آن قاعده رهبري را دگرگونه کرد، امامي که شعرهايش از دل خداباور و طبع نيکويش سرچشمه مي گرفت، انقلابي که سکان هدايتش در دست رهبر ي که با صد خطر نگذاشتند آب در دل ملت تکان بخورد، راهبري که با صد هنر توکل را فراباور خود قرار داه است. انقلابي با چنان رهبراني رحمتي است براي جهانيان و جهاني شدن حقي است براي قوم سلمان فارسي که مصداق آيه 54 سوره مائده است يعني محب و محبوب خدا.

ابوطالب شفقت استاندار بوشهر قبل از سخنان وزير با ابراز خرسندي از حضور هنرمندان و شاعران در استان بوشهر از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي خواست تا همه ساله جشنواره شعر را در استان شاعر پرور بوشهر برگزار کنند.

همچنين آيت الله غلامعلي صفايي بوشهري، نماينده ولي فقيه و امام جمعه بوشهر در مراسم چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر گفت: با آمدن اسلام محتوي و ساختار اشعار تغيير کرد و شعر زميني با درک شاعر ان به محتوي رسيد.

وي شعر را بيان يافته شاعر ان دانست و اعلام كرد :شعر با شکل خاص ادبي شور مي آفريند و شعور مي افزايد و در بين هنرهايي که ما در جغرافياي ادب و هنر داريم شعر ماندگارترين هنرهاست.

محسن پرويز معاون فرهنگي وزارت فرهنگ ارشاد اسلامي در سخنان کوتاهي با تشکر از دست اندرکاران جشنواره شعر، گفت: حضور آيت الله صفايي که خود اهل شعر و شعور و معنويت است براي استان بوشهر نعمتي بزرگ است.

علي موسوي گرمارودي، دبير چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر نيز در اين مراسم اظهار داشت: عليرغم تمامي تلاشي که صورت گرفته تا در داوري هر گونه بي عدالتي را به حداقل برسانيم ولي احتمال گلايه آناني که انتخاب نشده اند، هست.

گفتني است، مراسم اختتاميه چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر اول اسفند ماه در تالار وحدت تهران برگزار خواهد شد.

حاشيه هاي چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر
چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر که امروز شنبه با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از مسوولان فرهنگي کشور برگزار شد حاشيه هاي در پي داشت.


به گزارش خبرنگار اعزامي به بوشهر، چهارمين جشنواره شعر فجر صبح امروز در هوايي بهاري در مجتمع فرهنگي هنري بوشهر در کنار سواحل نيلگون خليج فارس با حضور وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي برگزار شد.
درب ورودي مجتمع به دو تصوير بزرگ از رهبر معظم انقلاب به همراه سخناني از وي با اين مضمون "شعر مجموعه شاعران انقلاب امروز نسبت به ده سال قبل، پانزده سال قبل رشد تحسين برانگيزي کرده است"، "اين جوانهايي که دارم مي بينم حقيقتا من را شگفت زده مي کنند، شعراي جوان بعضي شهرستانها که مي آيند و اينجا شعر مي خوانند وقتي من اينها را با شعراي آن شهر - در دوره جواني خود مقايسه مي کنم مي بينم اينها از آنها بهترند" مزين شده بود.
در ابتداي ورود به اين مجتمع آيت الله غلامعلي صفايي بوشهري به همراه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بريدن روبان رسما اين مراسم را افتتاح کرد.
قبل از حضور در مراسم افتتاح رسمي جشنواره وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و همراهان از نمايشگاه خط، نقاشي، عکس، صنايع دستي و هنرهاي تجسمي 120 هنرمند بوشهري در قالب 11 غرفه در مجتمع فرهنگي و هنري ديدن کردند.
صحنه يا سن مراسم با تصاويري از شعراي مرحوم نظير "قيصر امين پور" ،"محمود شاهرخي" ، "نيما يوشيج"، "طاهره صفار زاده" و سيد رضا حسيني به همراه شعري از فايز بوشهري و همچنين يک کشتي به همراه ماهيگير و تور ماهيگري در قالب ماکت اراسته شده بود.
در ابتداي آين آيين سرود جمهوري اسلامي پخش شد و سپس قاري بين المللي قران مهدي صياف زاده آياتي چند از قران کريم را تلاوت کرد که با تشويق حاضرين همراه بود.
پس از افتتاح مراسم مجري برنامه "عليرضا معيني" پس از سرودن چند بيت شعر از استاندار بوشهر براي سخنراني دعوت کرد.
در فواصل ميان سخنراني ها تيزر جشنواره پخش شد و شاعر جوان کرمانشاهي محمد سعيد ميرزايي اشعاري در مدح امام رضا (ع) و خليج فارس سرود ،غزلسراي پيشکسوت خسرو احتشامي از اصفهان اشعاري با نام "شروه دلوار، مرد مرد تنگستان" و "دختران قشقايي" و حجت الاسلام انصاري نژاد شعري را در وصف حضرت موعود امام زمان (عج ) را تقديم حاضرين کرد.
سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، غلامعلي صفايي بوشهري نماينده ولي فقيه و امام جمعه بوشهر، ابوطالب شفقت استاندار، محسن پرويز معاون فرهنگي وزير ارشاد و علي موسوي گرمارودي دبير جشنواره و سمير مقبل شاعر عراقي فارسي زبان از ديگر سخنرانان اين مراسم بودند.
گروه هنرمند بوشهري مراسم نيمه خواني و آييني عاشورايي را به همراه نوحه خواني و سينه زني براي حاضرين اجرا کردند.
نزديک به 40 خبرنگار و تصوير بردار مراسم افتتاحيه چهارمين جشنواره شعر فجر را پوشش دادند.
تعداد شرکت کنندگان بيش از ظرفيت سالن بود که عده اي از مدعوين سرپايي مراسم را نظاره گر بودند.
مراسم افتتاحيه چهارمين جشنواره بين المللي شعر فجر صبح امروز در استان بوشهر برگزار شد.

پوستر چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر


وحيد توكلي طراحي پوستر چهارمين جشنواره بين‌الملي شعر فجر در گفت‌وگو با روابط عمومي اين جشنواره ضمن بيان مطلب فوق افزود: اين طرح با بهره‌گيري از نمادهاي هنر ايراني و اسلامي و انتخاب رنگ‌هاي موزون در زمينه و نشان دادن آميختگي شعر و دين و الهامي بودن مضامين شعرها طراحي شده است.
اين طراح جوان كشور اضافه كرد:‌استفاده از رنگ‌هاي نخودي و زرشكي باتوجه به سبقة كهن شعر در اين مرز و بوم بر گرفته از رنگ برگ‌ها و شنگرف نسخ خطي مي‌باشد.
وي همچنين بهره‌گيري از المان‌هاي شمسه و سرو را تداعي كننده نورانيت و نماد شعر دانست و اضافه كرد:‌طراحي پرواز خيال در اين پوستر به‌منظور الهامي و هنري بودن مضامين شعر است.
چهارمين جشنواره بين‌المللي شعر فجر بهمن ماه سال جاري در سراسر كشور برگزار مي‌شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم بهمن 1388ساعت 0:36  توسط الهه آرانیان  |